На початку 2023 року відбулося підписання документів про участь Хмельницького національного університету у програмі Erasmus+ одного з найбільших закладів вищої освіти в Чеській Республіці – Університету Ф. Палацького, якому цьогоріч виповнюється 450 років. Саме завдяки такій інтернаціональній співпраці розширилися можливості міжнародної академічної мобільності викладачів та студентів кафедри української філології.
Відповідно до Наказу ректора ХНУ №71-КП для участі у програмі Erasmus+ до Університету Ф. Палацького в Оломоуці було направлено:
- здобувачок вищої освіти: Софію ГЛАДКУ, студентку гуманітарно-педагогічного факультету, 3-го курсу, групи СОУА-20-1, спеціальності 014 «Середня освіта», яка навчається за освітньою програмою «Середня освіта (Українська мова і література. Англійська мова)», та Марію ПЕТРИЧУК, студентку гуманітарно-педагогічного факультету, 3-го курсу, групи ФУМ-20-1, спеціальності 035 «Філологія», яка навчається за освітньою програмою «Філологія (Українська мова та література)», для виконання тримісячної програми міжнародної академічної мобільності з 1 травня 2023 р. до 31 липня 2023 р.;
- докторку філологічних наук, завідувачку кафедри української філології Інну ЦАРАЛУНГУ та кандидатку філологічних наук, доцентку кафедри української філології Інну ПРИЙМАК для реалізації програм STAFF MOBILITY FOR TEACHING з 2 травня 2023 р. до 6 травня 2023 р.
Освітня подорож студенток і викладачок кафедри української філології до Східної Чехії виявилася цікавою та насиченою подіями.
Для подальшої злагодженої діяльності відбулися зустрічі-знайомства студенток із завідувачкою секції україністики кафедри слов’янознавства Оломоуцького університету п. Раданою МЕРЗОВОЮ, координаторкою Erasmus-проєктів секції україністики п. Уляною ХОЛОД, завідувачкою відділу студентської мобільності Університету Ф. Палацького п. Марією РАКОВОЮ.
Прохолодні травневі дні були зігріті щирим спілкуванням з чеськими колегами-україністами у стінах другого за віком храму науки в Чехії, розташованого на мальовничих берегах прадавньої річки Морави.
Індивідуальні програми міжнародної академічної мобільності студенток передбачають такі види діяльності:
– участь у зустрічах, семінарах, їх організація;
– допомога в інновації навчальних дисциплін;
– спілкування з викладачами та студентами через електронну пошту і соціальні мережі;
– допомога в підготовці та проведенні повсякденної діяльності секції україністики;
– упорядкування бібліотечних та навчальних матеріалів;
– допомога викладачам, у т.ч. копіювання, архівування документації тощо.
Відповідно до попередньо погоджених в освітніх закладах-партнерах документів, в Університеті Ф. Палацького здобувачки будуть відвідувати навчальні курси: «Усний переклад професійного спрямування» (KSU/7TOT2); «Сучасна українська література» (KSU/7MUL2); «Українська мова в ЗМІ» (КSU/7UКМ2); «Практикум з усного мовлення» (KSU/7JK4).
Очікувані результати навчання студенток у чеському ЗВО, згідно з програмою Erasmus+, охоплюють такі компетентності:
– професійні компетентності: розуміння повсякденної роботи приймаючої організації – секції україністики кафедри слов’янознавства; навички PR; навички організації подій; бібліотечні й адміністративні навички; досвід інновацій у навчальних дисциплінах тощо;
– ключові компетентності: мовні навички (українська, англійська), комунікативні, комп’ютерні навички (обробка текстів, електронні таблиці, бази даних, презентації), критичне та аналітичне мислення, творче мислення, планування та організація, робота в команді, навички міжособистісного спілкування, міжкультурне сприйняття, відповідальність, адаптивність /гнучкість і под.
Відтак необхідним і першочерговим стало ознайомлення українських студенток із Науковою бібліотекою Університету Ф. Палацького, зокрема, з розміщенням книжкових фондів, правилами їх використання, специфікою пошуку літератури та ін.
Вагомим на початковому етапі стажування стало замовлення і виготовлення студентських квитків для студенток-стажисток із Хмельницького національного університету.
Захопливими подіями перших днів перебування наших стажисток в Оломоуцькому університеті стали університетські Дні студента – т. зв. «Маялес», які відзначають здобувачі освіти партнерського ЗВО щорічно 2-3 травня. До святкових заходів цього періоду належать:
- функціонування тематичного студентського трамвая у старовинному осерді міста Оломоуця;
- святковий концерт за участі студентів, викладачів, адміністрації та гостей університету;
- публічне обрання студентського короля;
- театральні вистави, що презентують діяльність різних факультетів університету;
- фестиваль документальних фільмів;
- вуличні воркшопи та ін.
У рамках академічної мобільності науково-педагогічних працівників кафедри української філології проф. Інни ЦАРАЛУНГИ й доц. Інни ПРИЙМАК було проведено навчальні заняття для студентів Університету Ф. Палацького в Оломоуці. Відповідно до програм STAFF MOBILITY FOR TEACHING Erasmus+ тематика лекцій Інни ПРИЙМАК містила літературознавчі питання:
- багатогранність поезії 80-х рр. ХХ ст.;
- розвиток модернізму в українській літературі;
- формування нової української прози;
- розвиток жіночої прози в сучасній українській літературі та ін.
Мовознавчу проблематику висвітлювала Інна ЦАРАЛУНГА:
- методологічні основи діахронічного вивчення української мови;
- українська літературно-писемна мова у XVI-XVII ст.;
- функціональні стилі української мови в історичному розвитку;
- тенденції формування сучасного українського правопису та ін.
За підсумками академічної мобільності викладачі Хмельницького національного університету отримали відповідні сертифікати.
Результатом стажування є надбання неоціненного професійного й культурного досвіду, підвищення рівня знань з іноземної мови та розширення програми міжнародної співпраці.
Щиро дякуємо всім, хто долучився до організації міжнародної академічної мобільності в Оломоуцькому університеті!
Зичимо вдалого подальшого стажування нашим студенткам-філологиням!
Інформація кафедри української філології