Кафедра української філології створена 1994 року. Протягом 16 років кафедрою керувала кандидат філологічних наук, доцент Антоніна Петрівна Грицева. Із 1 грудня 2010 року завідувачем кафедри був доктор філологічних наук, професор Михайло  Миколайович Торчинський. Із 1 вересня 2021 року колектив очолює доктор філологічних наук, професор Інна Богданівна Царалунга.

З 2004 року кафедра стала випусковою для студентів спеціальності «Філологія. Українська мова та література». На сьогодні підготовка здобувачів вищої освіти ведеться за чотирма освітньо-професійними програмами:

– трьома бакалаврськими ОПП:

«Середня освіта. Українська мова і література. Англійська мова»;

«Середня освіта. Українська мова і література»;

«Філологія. Українська мова та література»);

– однією магістерською ОПП:

«Філологія. Українська мова та література».

На кафедрі працюють дев’ять викладачів: три доктори наук, п’ять кандидатів наук, один викладач.

Кафедра забезпечує викладання таких навчальних дисциплін, як:

– «Українська мова (за професійним спрямуванням)» (для студентів усіх спеціальностей і форм навчання);

– «Академічна мовна культура дослідника» (для здобувачів освіти третього рівня );

– «Сучасна українська літературна мова», «Історія української літератури» та багатьох інших (для майбутніх філологів).

У розпорядженні студентів – сучасні аудиторії, комп’ютерний клас із доступом до мережі Інтернет, читальна зала, бібліотека.

Викладачі кафедри працюють над вирішенням теоретичних і практичних питань наукового напряму «Проблеми філології: історія і сучасність». За останні п’ять років науково-педагогічні працівники кафедри захистили дві докторські та дві кандидатські дисертації.

На кафедра української філологі діє активний ономастичний осередок, який очолює член Української ономастичної комісії, д.філол.н., проф. М.М. Торчинський. Під керівництвом знаного дослідника пропріативів кандидатські дисертації з ономастичної проблематики захистили Н.В. Григорук, І.Я. Ординська, О.М. Ющишина, А.М. Янчишин, Я.В. Янчишина та ін.

Завдяки спільній роботі науково-педагогічних працівників видаються два збірники наукових праць: науковий журнал «Актуальні проблеми філології та перекладознавства» (фахове видання категорії «Б») і збірник наукових праць «Поділля. Філологічні студії».

Проведено ХV Всеукраїнську ономастичну наукову конференцію (2013 р.), пленум Наукової координаційної ради «Закономірності розвитку мов і практика мовної діяльності» (2018 р.), циклічну Всеукраїнську науково-практичну інтернет-конференцію «Проблеми філології: історія та сучасність» (2021 р., 2023 р.).

Викладачі кафедри систематично проходять підвищення кваліфікації в Україні й за кордоном, беруть участь у міжнародних проєктах Erasmus, оприлюднюють результати досліджень у збірниках праць із наукометричних баз Scopus та Web of Science.

Протягом 2018–2023 рр. наші студенти здобули призові місця на міжнародних та всеукраїнських конкурсах з української мови та літератури. При кафедрі працюють студентський літературний театр «Глорія» ХНУ, клуб молодих літераторів «Роса», клуб риторів «Сократ», клуб гумору «Гелос», які організовують низку виховних заходів насамперед патріотичного спрямування.