Презентація викладачами і студентами кафедри українознавчих студій на міжнародних конференціях, семінарах, симпозіумах

Участь студентів-філологів у міжнародному ономастичному семінарі (Республіка Польща)

11 травня 2021 року в рамках проєкту «Ономастичні зустрічі. Дослідження ономастики польсько-східнослов’янського прикордоння» було проведено міжуніверситетський ономастичний семінар, організований з ініціативи Варшавського університету, Люблінського університету імені Марії Кюрі-Склодовської і Люблінського католицького університету імені Яна Павла Другого.

Узяли участь у семінарі і наші студенти-філологи, які якраз вивчають українську ономастику. Це і другокурсниці групи ФУМ-19-1 Беспалько Сніжана, Ліщук Олександра, Мосійчук Валентина, Щербатюк Дарія, і четвертокурсниці групи СОУ-17-1 Венгер Анастасія, Кметь Анастасія, Крет Карина, Мартинів Христина, Набухотна Юлія і Яслик Анастасія, а також д.філол. н., проф. Торчинський М.М.


Участь викладачів-філологів у Міжнародному симпозіумі (Туреччина)

15-16 жовтня 2021 року Ататюркський університет (м. Ерзурум, Туреччина) проводив Міжнародний симпозіум «Інноваційні тенденції в дослідженнях сучасної мови та літератури: теорії, методи і прийоми» («Innovative trends in contemporary language and literature research: theories, methods and techniques»), де були представлені доповіді науковців із Туреччини, США, Польщі, України, Румунії, Пакистану, Індії, Грузії, Ірану, ОАЕ та ін.

Варто зазначити, що з 1 вересня 2021 року викладачі кафедри української філології – доктор філологічних наук, професор Михайло Торчинський та доктор педагогічних наук, професор кафедри Валентина Папушина – проходили міжнародне стажування «Інноваційні технології у викладанні філологічних дисциплін» в Ататюркському університеті (Туреччина) (без відриву від виробництва) в рамках виконання міжнародного проекту Erasmus+.

Одним із етапів проходження міжнародного стажування в означеному університеті учасниками Міжнародного симпозіуму стали й зазначені вище викладачі Хмельницького національного університету.

На тему «Квантитативна характеристика власних назв» (Quantitative characteristics of proper names) (М. Торчинський, Н. Торчинська, Дж. Караель) доповідав М. Торчинський.

Оскільки тема стажування викладачів Хмельницького національного університету – «Інноваційні технології у викладанні філологічних дисциплін», то змістове насичення симпозіуму виявилося надзвичайно важливим і цікавим, адже спрямоване на проблемні питання розвитку і вивчення не лише індоєвропейських мов (як відбувається зазвичай, коли конференції проходять у країнах Євросоюзу), а й тюркських, кавказьких, угро-фінських, арабських мов, що набирає особливої ваги для сучасного філолога в умовах міжкультурної комунікації в цілому та збільшення кількості іноземних студентів у стінах Хмельницького національного університету саме з арабсько-азійської частини світу зокрема. Усі доповідачі зосереджували увагу на взаємодії різних мовних одиниць в умовах білінгвізму, багатомовності, толерантності культури й літератури, специфіці навчання як рідної, так і іноземної мов.

За результатами Міжнародного симпозіуму організатори планують видати збірник наукових праць, до якого подали статті учасники стажування.

Традиційно корисною і цікавою виявилася зустріч між фахівцями філологічної та педагогічної галузей у світі, що сприяє генеруванню, аналізу та обміну науковими даними з метою їх використання й поширення у сфері підготовки майбутніх спеціалістів, а також підвищення власного рівня професійної кваліфікації як викладача ЗВО.


Участь викладачів кафедри у Міжнародній науковій конференції «Драгоманівські студії» (Республіка Болгарія)

У рамках відзначення 25-ї річниці заснування україністики в Софійському університеті св. Климента Охридського (м. Софія, Республіка Болгарія) 21-22 жовтня 2021 року відбулася 15-та Міжнародна наукова конференція «Драгоманівські студії» на тему «Україністика в Болгарії та у світі».

Захід урочисто відкрили проректор Софійського університету Васіл Марінов, Посол України в Болгарії Віталій Москаленко, декан факультету слов’янської філології Бойко Пенчев, керівник кафедри слов’янського мовознавства Албена Стаменова, засновниця «Драгоманівських студій» Антоніна Якімова та «патріарх» україністики в Болгарії Лідія Терзійська.

У роботі конференції взяла участь доцент кафедри української філології Хмельницького національного університету Інна Приймак, яка виступила з доповіддю «Літературна спадщина Григорія Цамблака: актуальні проблеми сучасних студій».

За матеріалами конференції буде укладено черговий випуск альманаху “Болгарська україністика”, який видають у Софійському університеті з 2012 року.

Така співпраця є важливим етапом розвитку вивчення української мови і літератури у контексті загальноєвропейських тенденцій.


Ювілейна зустріч україністів у Вроцлавському університеті (Республіка Польща)

З нагоди 20-річчя кафедри україністики Вроцлавського університету 18-19 листопада 2021 року відбулася Міжнародна наукова конференція «Ukrainistyka Wrocławska: lingua, litterae, sermo», у якій взяла участь д. філол. н., професор, завідувач кафедри української філології Хмельницького національного університету Інна Царалунга.

Почесними патронами міжнародної наукової події стали Надзвичайний і Повноважний Посол України в Польщі Андрій Дещиця та ректор Вроцлавського університету професор Przemysław Wiszewski. З вітальними промовами виступили представники дипломатичних установ: Радник Посольства України в Республіці Польща Віталій Білий та Генеральний консул України у Вроцлаві Юрій Токар, а також креативна директорка Українського інституту Тетяна Філевська.

Конференція об’єднала дослідників-українознавців із Німеччини, Польщі, Словаччини, України, Хорватії. До проблематики наукового форуму увійшли: актуальні питання граматики і лексики української мови; проблеми викладання української мови як іноземної та перекладознавства; питання національної ідентичності в українській літературі та репрезентації України й українців в іноземних літературах; експериментальні/ трансгресивні/ транскультурні стратегії української літератури; проблеми функціонування української літератури й культури в добу конвергентних медіа; питання викликів та перспектив сучасного літературознавства.

Проф. Інна Царалунга представила історико-мовні українознавчі студії, виступивши з доповіддю «Система відмінювання іменників в українських грамотах XIV – XV ст.: варіативність форм».

Робота науковців у секції «Історія і сучасність української мови» викликала жваве обговорення мовознавчих проблем. Її учасники привітали вроцлавських колег зі славним ювілеєм, подякували організаторам конференції за теплу й доброзичливу атмосферу спілкування, побажали всім невичерпного натхнення й невпинного розвитку в царині українознавства, нових креативних ідей та успішного втілення їх у реальність.


VI Міжнародна наукова конференція молодих вчених (Республіка Польща)

8 квітня 2022 року відбулася VI Міжнародна наукова конференція молодих вчених «O Ukrainie interdyczyplinarnie na uniwersytecie Wrocławskim», організована за ініціативи кафедри україністики Інституту слов’янської філософії та Студентського наукового кола україністів Вроцлавського університету. Програма наукового заходу охопила дослідження з лінгвістики, літературознавства, історії, політики, культури та освіти в Україні. Учасниками конференції стали україністи з Німеччини, Польщі, США, Угорщини, України.

Секція «Теорія і практика мовознавчих досліджень» була присвячена проблемам української мови. Анастасія Венгер, магістрантка 1 курсу спеціальності «Філологія. Українська мова та література», у доповіді «Українські міліті-псевдоніми» (наук. керівник – к.філол.н., доц. Янчишин А.М.) проаналізувала позивні українських військовослужбовців, які беруть участь у російсько-українській війні, встановила принципи, мотиви і способи номінації осіб.

Магістрантка 1 курсу спеціальності «Філологія. Українська мова та література» Марія Шевчук представила доповідь на тему «Дипломатична лексика у „Словарі української мови” за ред. Бориса Грінченка» (наук. керівник – д.філол.н., проф. Царалунга І.Б.).

Учасники конференції «O Ukrainie interdyczyplinarnie na uniwersytecie Wrocławskim» висловили щиру вдячність організаторам за підтримку українства в час надзвичайно важких випробувань в умовах російсько-української війни.

Вивчення іноземних мов викладачами кафедри в аспекті здійснення міжнародної академічної мобільності

Володіння іноземною мовою значно розширює межі міжнародної академічної мобільності: надає можливість учасникам освітнього процесу навчатися, викладати, стажуватися чи проводити наукову діяльність в інших країнах, відкриває нові перспективи співпраці, оскільки дозволяє вирішувати актуальні проблеми та завдання з науковцями, фахівцями із різних держав.

Протягом 2021-2022 рр. викладачі кафедри Валентина ПАПУШИНА, Інна ЦАРАЛУНГА, Анатолій ЯНЧИШИН виявили активну позицію щодо вивчення іноземних мов і отримали сертифікати про рівень володіння іноземною мовою.

Доктор пед. наук, проф. Валентина ПАПУШИНА опанувала курс під назвою General English A1-C1 на платформі reallyenglish: «Мені імпонувала можливість вибрати навчальний рівень, а також різноманітність тем та вправ. Із метою опрацювання сучасних досягнень педагогічної і філологічної наук закордонними дослідниками, під час проходження курсу я розширила свій словниковий запас та вдосконалила мовні навички».

Сертифікат про володіння англійською мовою здобула доктор філол. наук, завідувач кафедри української філології, проф. Інна ЦАРАЛУНГА на основі іспиту з англійської мови за системою FCE CEFR(рівень В-2: Listening, Reading, Writing, Speaking, Grammar, Vocabulary) в авторизованому центрі зі складання міжнародних іспитів LangSkill у м. Дніпро: «Загальноєвропейські компетенції володіння іноземною мовою є важливим чинником подальшого професійного розвитку науково-педагогічних працівників ЗВО, тож входять до складу необхідних компонентів професіограми викладача вищої школи».

Кандидат філол. наук, доц. Анатолій ЯНЧИШИН підтвердив мовні компетенції рівня B-2 з польської мови як іноземної, зокрема, знання її усної та письмової форм, ефективне використання їх на практиці, склавши відповідний іспит у Вищій школі лінгвістичній м. Ченстохова (Республіка Польща).

Діяльність викладачів кафедри в рамках реалізації програм Erasmus+

Зустріч представників Хмельницького національного університету та Ататюркського університету

12 листопада 2021 року у рамках продовження співпраці між Хмельницьким національним університетом та Ататюркським університетом відбулася зустріч представників означених закладів вищої освіти (адміністрація, викладачі, працівники відділів міжнародних зв’язків).

Від імені Хмельницького національного університету з вітальним словом звернулася до усіх присутніх Катерина Скиба, проректор з науково-педагогічної роботи університету, зазначивши важливість такої зустрічі для розвитку міжнародного співробітництва ХНУ та для можливої подальшої співпраці у сфері науки й освіти між двома ЗВО.

Неля Подлевська, завідувач кафедри слов’янської філології ХНУ, представила результати виконання заходів стажування «Інноваційні технології у викладанні філологічних дисциплін» на цьому етапі в Ататюркському університеті викладачів кафедри слов’янської філології (Подлевської Н., Торчинської Н.) та кафедри української філології (Папушиної В., Торчинського М.) у рамках реалізації проєкту Erasmus+. Серед заходів: участь у Міжнародному симпозіумі «Інноваційні тенденції в дослідженнях сучасної мови та літератури: теорії, методи і прийоми»; публікація наукових праць; організація зустрічі українських та турецьких студентів «Міжкультурні діалоги в студентському середовищі»; розміщення матеріалів (відповідно до вимог проєкту) у засобах інформації на сторінках обох ЗВО; відвідування лекцій та практичних занять, здійснення самостійної дослідницької роботи тощо.

Валентина Папушина, професор кафедри української філології, розповіла присутнім про нові можливості наукових пошуків та їх реалізації, які їй, як викладачеві літератури, дало стажування в Ататюркському університеті. Цікавим і корисним виявився досвід турецьких науковців у викладанні національної та світової літератури. Урахування сучасних досягнень вітчизняної й зарубіжної педагогічної науки дозволило побудувати власну траєкторію викладання «Історії зарубіжної літератури».

Михайло Торчинський, професор кафедри української філології, ознайомив усіх учасників заходу з результатами роботи наукового ономастичного центру (керівником якого є), який успішно функціонує у Хмельницькому національному університеті, про що свідчить, наприклад, розробка держбюджетної теми «Структура онімного простору української мови», проведення XV Всеукраїнської ономастичної конференції у ХНУ, захисти 1 докторської і 6 кандидатських дисертацій, друк 477 публікацій, серед яких монографії, словники, навчальні посібники, статті тощо, а також участь у міжнародних науково-практичних конференціях із представленням результатів напрацювань.

Працівники відділів міжнародних зв’язків ЗВО погодили майбутню зустріч для налагодження робочих питань щодо співпраці університетів.

На завершення зустрічі всі її учасники – представники українського та турецького закладів вищої освіти – обговорили перспективи подальшої міжнародної співпраці у рамках викладання філологічних дисциплін у ЗВО, академічної мобільності студентів та викладачів, напрямів розвитку освітньої й наукової діяльності.


Міжнародна співпраця україністів-філологів

Закордонне стажування викладачів, гарантів і членів груп забезпечення освітніх програм із філологічних дисциплін відповідає сучасним вимогам до підготовки й організації освітньої діяльності в закладах вищої освіти.

Зокрема, д. філол. н., професор, завідувач кафедри української філології Інна Царалунга та к. філол. н., доцент кафедри української філології Інна Приймак у рамках стажування в Університеті ім. Ф. Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка) взяли участь у Міжкафедральному науково-методичному семінарі «Дистанційна освіта в кризових умовах: інноваційні методи та технології викладання філологічних дисциплін» .

Організаторами заходу, який відбувся 16 листопада 2021 року, виступили кафедра славістики (секція україністики) Університету ім. Ф. Палацького в Оломоуці та кафедра української філології Хмельницького національного університету.

Учасниками міжнародного науково-методичного семінару також стали: Алла Архангельська, професор, викладач кафедри славістики Університету ім. Ф. Палацького в Оломоуці; Радана Мерзова, доктор філософії, завідувач секції україністики, старший викладач кафедри славістики Університету ім. Ф. Палацького в Оломоуці; Уляна Холод, доктор філософії, старший викладач кафедри славістики Університету ім. Ф. Палацького в Оломоуці.

У вітальному слові представники чеського та українського університетів висловили взаємну щиру вдячність колегам за можливість обміну досвідом із проблем викладання філологічних дисциплін у кризових умовах віддаленого навчання.

У наступних доповідях викладачі кафедри української філології та кафедри славістики розгорнуто висвітлили специфіку освітньої діяльності з навчальних предметів із використанням дистанційних технологій.

Доц. Інна Приймак зосередила увагу на новітніх технологіях викладання літературознавчих дисциплін у дистанційних умовах, зокрема, ознайомила присутніх з особливостями використання ресурсу Big Blue Button, застосування платформи Moodle – Модульного середовища для навчання ХНУ.

Проф. Інна Царалунга схарактеризувала інноваційні інструменти, необхідні для організації віддаленого вивчення лінгвістичних дисциплін: можливості ресурсу Zoom та роль інформаційної системи «Електронний університет» у навчальному процесі Хмельницького національного університету та в реалізації управлінських компетенцій завідувача кафедри.

Варто зазначити, що історія співпраці кафедри української філології Хмельницького національного університету та кафедри славістики Університету ім. Ф. Палацького в Оломоуці має певні традиції. Насамперед слід наголосити на регулярній участі викладачів кафедри української філології, а саме – у 2016 р., 2018 р., 2020 р., у Міжнародному симпозіумі україністів Центральної та Східної Європи, який успішно проводить кафедра славістики оломоуцького закладу вищої освіти.

Також викладачі кафедри української філології ХНУ консеквентно оприлюднюють результати наукових розвідок у періодичному збірнику наукових праць «Ucrainica. Současná ukrajinistika. Problémy jazyka, literatury a kultury. Acta Universitatis Palackianae Olomucensis. Facultas Philosophica», який із 2004 року готує і видає колектив кафедри славістики Університету ім. Ф. Палацького.

Великою честю для проф. Інни Царалунги стало запрошення до опонування дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії Анни Чури «Етимологія титулатури старослов’янської суспільно-політичної лексики» зі спеціальності «Порівняльна слов’янська філологія», захист якої відбувся 30.08.2019 року на засіданні Вченої ради Оломоуцького університету імені ім. Ф. Палацького.

Подальша міжнародна співпраця україністів отримала вдалий розвиток у формі «гостьових» лекцій для студентів-україністів кафедри славістики Оломоуцького університету. У квітні 2021 року Інна Царалунга прочитала низку лекцій, присвячених актуальним питанням історичного розвитку української мови.

Відтак міжкафедральний науково-методичний семінар «Дистанційна освіта в кризових умовах: інноваційні методи та технології викладання філологічних дисциплін» став новим етапом міжнародної взаємодіяльності закладів вищої освіти. На завершення учасники зустрічі – представники українського і чеського університетів – окреслили провідні напрями подальшої міжнародної співпраці у контексті викладання філологічних дисциплін у ЗВО, можливості академічної мобільності студентів та викладачів.

Співпраця з університетом Ф. Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка): проєкт Erasmus+

Академічна мобільність науково-педагогічних працівників у закордонних ЗВО – важливий чинник інтернаціоналізації вищої освіти та культурної інтеграції науковців і викладачів різних країн.

Завдяки Угоді про співробітництво між Хмельницьким національним університетом та Університетом Ф. Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка), укладеній і підписаній у червні 2022 року, завідувач кафедри української філології ХНУ, професор Інна ЦАРАЛУНГА та заступник декана ГПФ, доцент Інна ПРИЙМАК з 21 до 25 листопада 2022 року взяли участь у проєкті Erasmus+ Університету Ф. Палацького в Оломоуці.

Відповідно до індивідуальних програм міжнародної мобільності було організовано співпрацю НПП ХНУ з викладачами та бакалаврами й магістрантами секції україністики, кафедри славістики одного із провідних закладів вищої освіти в Чехії.

Мета академічної мобільності викладачів кафедри української філології ХНУ – впровадження міжнародного досвіду навчання для студентів у партнерському закладі. Серед найважливіших завдань було окреслено такі види діяльності: ознайомлення студентів із широким контекстом української мови та української літератури як складових елементів європейського культурного процесу; розширення міжкультурних знань; підвищення якості освіти та наукових досліджень через мобільність і транскордонне співробітництво.

У процесі реалізації міжнародної мобільності проф. Інна ЦАРАЛУНГА провела навчальні заняття з історії української мови на такі актуальні теми:

  • Джерела вивчення історії української мови»,
  • «Староукраїнська літературно-писемна мова Х – ХІII ст.»;
  • «Фонетичні риси української мови в історичному розвитку»,
  • «Морфологічна будова української мови в діахронії» та ін.

Жваве зацікавлення викликала тематика навчальних занять з історії української літератури, які провела доц. Інна ПРИЙМАК:

  • «Література Київської Русі в загальноєвропейському контексті»;
  • «Літературна спадщина Тараса Шевченка на тлі українського національного відродження»;
  • «Розвиток романтизму в українському та європейському літературному русі»;
  • «Становлення і розвиток постмодернізму в українській літературі кінця ХХ ст.» та ін.

З викладачами кафедри славістики Університету Ф. Палацького в Оломоуці – к.філол.н., завідувачем секції україністики Раданою МЕРЗОВОЮ та к.філол.н., координатором українсько-чеської академічної мобільності Уляною ХОЛОДОВОЮ – були проведені взаємні консультації з наукових та професійних питань задля удосконалення освітніх програм кафедр та навчальних планів бакалаврату і магістратури ЗВО, покращення майбутніх професійних компетенцій студентів, подальшого розвитку міжнародного партнерства.

Ознайомлення з організацією навчальної роботи, наповненням бібліотечних фондів Оломоуцького університету було доповнене цікавими заходами з волонтерської діяльності представників Університету Ф. Палацького. Зокрема, для гостей з України – педагогів із Вінниці, Донецька, Дрогобича, Києва, Маріуполя, Мелітополя, Одеси, Хмельницького –  викладачі та студенти кафедри славістики організували воркшоп з виготовлення ляльки-мотанки як прадавнього національного символу-оберегу українців.

У підсумку всі учасники міжнародної мобільності подякували за цінний досвід академічної співпраці в університеті Європейського Союзу та обговорили перспективи подальшого співробітництва, зокрема, актуалізацію українознавчих тем у рамках роботи Симпозіуму україністів Середньої і Східної Європи, який щодвароки проходить в Університеті Ф. Палацького в Оломоуці.

Набутий досвід участі в проєкті Erasmus+ буде використано для наближення стандартів навчального процесу Хмельницького національного університету до вимог і можливостей вищої освіти в європейському полікультурному просторі.


Реалізація стратегії інтернаціоналізації освіти через участь кафедри української філології у програмі STAFF MOBILITY FOR TRAINING Erasmus+ Університету Ф. Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка)

Триває активна міжнародна співпраця викладачів Хмельницького національного університету та Університету Ф. Палацького в Оломоуці, зокрема, 30 січня – 3 лютого 2023 року завідувач кафедри української філології Інна ЦАРАЛУНГА та доцент кафедри української філології Інна ПРИЙМАК пройшли стажування на секції україністики, кафедрі славістики чеського ЗВО.

Мета академічної мобільності – обмін досвідом із широкого кола знань теоретичних і методичних основ навчання української мови та української літератури в європейському контексті.

Задля налагодження академічного співробітництва й окреслення перспектив подальшої співпраці відбулася ділова зустріч із завідувачем Відділу міжнародних зв’язків Оломоуцького університету п. Івоною ВИГНАНКОВОЮ. Чимало теплих слів і щирих побажань успішної реалізації стратегії інтернаціоналізаціївисловили завідувач Відділу академічної мобільності Оломоуцького університету п. Володимира ЖЛУТІРЖОВА та координатор програм Еразмус+ Оломоуцького університету п. Петра СОЛДАНОВА.

Цікавим стало ознайомлення з матеріально-технічним забезпеченням навчального процесу: комп’ютерною та лінгафонною аудиторіями, університетською бібліотекою тощо.

Приємно вразили комп’ютеризовані читальні зали бібліотеки Оломоуцького університету й просторі кабінети з каталогами видань різного спрямування. Зацікавлення відвідувачів викликала добірка сучасної української художньої та навчальної літератури.

Оригінальним підходом в організації самостійної роботи студентів вирізняється облаштування відпочинкових зон для читачів.

Загалом участь викладачів кафедри української філології у програмі академічної мобільності Оломоуцького університету сприяла формуванню нових технічних, інформаційних та методичних компетенцій, застосуванню передового досвіду організації навчального процесу та інноваційних технології у викладанні української мови та української літератури в європейському контексті.

Інформація кафедри української філології
Хмельницького національного університету

• МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ КАФЕДРИ ЗА 2015-2019

• МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ КАФЕДРИ ЗА 2016-2020

• ЗВІТ ІЗ МІЖНАРОДНОГО СПІВРОБІТНИЦТВА У 2022

ЗВІТ ІЗ МІЖНАРОДНОГО СПІВРОБІТНИЦТВА У 2023