ПРОБЛЕМИ ФІЛОЛОГІЇ: ІСТОРІЯ ТА СУЧАСНІСТЬ

21 лютого 2025 року Хмельницький національний університет утретє проводив Всеукраїнську науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Проблеми філології: історія та сучасність». Війна та епідеміологічна ситуація продиктували онлайновий формат зустрічі, яка впродовж дня тривала на пленарному та 7 секційних засіданнях. Співорганізаторами конференції стали Міністерство освіти і науки України, Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського та Житомирський державний університет імені Івана Франка. Усього науковий форум об’єднав понад 230 учасників з Австралії, Індії, Люксембургу, Молдови, України, Чехії.

Пленарне засідання розпочали хвилиною мовчання за загиблими в російсько-українській війні. Надалі до учасників конференції звернувся Тарас Кремінь, уповноважений із захисту державної мови, який акцентував на важливості розвитку української мови в Подільському регіоні, на ролі Хмельницького національного університету в цій нелегкій справі.

Ректор Сергій Матюх відзначив географію учасників, а також вагомий внесок філологічного крила у функціювання Хмельницького національного університету як провідного вишу Поділля та побажав плідної роботи.

Проректор з наукової роботи ХНУ Олег Миколайович Синюк деталізував інформацію про напрацювання хмельницьких науковців-філологів, звернув увагу на вагомість таких студій, зокрема, для розвитку інформаційних досліджень, що має особливо важливе значення для України.

До привітань долучилася декан гуманітарно-педагогічного факультету ХНУ Неля Подлевська, яка зазначила, що факультет молодий, а кафедра української філології, яка зуміла в такий непростий час зібрати найкращих науковців України для обговорення нагальних проблем філології, відсвяткувала 30-річчя, проте демонструє потужні наміри. Із побажаннями конструктивних дискусій Н. Подлевська передала модерування пленарного засідання завідувачеві кафедри української філології Анатолію Янчишину.

Розпочала пленарне засідання Оксана Чайка, доктор педагогічних наук, кандидат філологічних наук, позаштатний доцент Університету Люксембургу, яка виголосила доповідь «AI translation for low-resource languages: Ukrainian and Luxembourgish», де акцентувала увагу на проблемах використання штучного інтелекту в перекладі з української на люксембурзьку і навпаки.

Олена Карпенко, доктор філологічних наук, професор з Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, у доповіді «Стилістичні тренди в меметичному дискурсі: фонографічний аспект» яскраво проілюструвала специфіку сучасного меметичного спілкування молоді в соціальних мережах, а також можливості його використання в лінгводидактиці.

Світлана Ковтюх, кандидат філологічних наук, професор Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, презентувала новий напрям у мовознавчій науці – морфологійну парадигматику, у контексті чого провела паралелі з дискусійними моментами чинного правопису.

Оксана Кучерук, доктор педагогічних наук, професор Житомирського державного університету імені Івана Франка докладно зупинилася на тенденціях мовної підготовки майбутнього вчителя української мови і літератури у вищій школі.

Алла Лучик, доктор філологічних наук, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», своєю доповіддю звернула увагу присутніх на ті аспекти, які науковці зазвичай опускають під час виконання зіставних досліджень.

Роман Міняйло, доктор філологічних наук, професор Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія», продовжив думки А. Лучик, провівши, щоправда, фразеологічні рибальські паралелі між слов’янськими мовами – українською та кашубською.

Ольга Павлушенко, кандидат філологічних наук, доцент Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, презентувала результати асоціативних експериментів, проведених серед студентів українських вишів для з’ясування асоціативного поля концепту НАТО.

Літературну екскурсію сучасним і минулим рідного міста запропонувала учасникам кандидат філологічних наук, доцент Хмельницького національного університету Інна Приймак.

Підсумувала пленарне засідання Наталя Шарманова, кандидат філологічних наук, доцент Криворізького державного педагогічного університету, яка презентувала ціннісний вимір концепту МИР у новітніх медіа.

Після перерви розпочали роботу 7 секцій, модерували в яких доктор філологічних наук, доцент Борис Коваленко (Кам’янець-Подільський), доктор філологічних наук, професор Оксана Зелінська (Київ), доктор філологічних наук, професор Олена Карпенко (Одеса), доктор філологічних наук, професор Людмила Білоконенко (Кривий Ріг), доктор філологічних наук, професор Ольга Харлан (Бердянськ – Запоріжжя), кандидат філологічних наук, доцент Ольга Павлушенко (Вінниця), доктор педагогічних наук, професор Зінаїда Бакум (Кривий Ріг) і директор закладу загальної середньої освіти Алла Кривак (Хмельницький). Науковці обговорили актуальні питання лексикології, граматики, діалектології, історії української мови, ономастики, прикладної лінгвістики, сучасні рецепції проблем української і світової літератури, а також різні аспекти вивчення української мови і літератури в закладах загальної середньої освіти та вишах.

На підсумковому засіданні голови резюмували роботу секцій і колективно затвердили ухвалу.

Ознайомитися з програмою ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Проблеми філології: історія та сучасність» (21 лютого 2025 року, Хмельницький національний університет) пропонуємо за посиланням: 

Інформація кафедри української філології