До Дня української писемності та мови: літературно-мистецький проект «Слово- це те, що житиме вічно» кафедри української філології ХНУ та Хмельницької ОУНБ

НАМ ПОТРІБНО БОРОТИСЯ ЗА УКРАЇНСЬКУ МОВУ В КОЖНІЙ СІМ’Ї, В КОЖНІЙ РОДИНІ. ЦЕ МАЄ СТАТИ НОРМОЮ. ЦЕ ВИРІШУЄТЬСЯ НА РІВНІ ЛЮДИНИ. ЖОДЕН ЗАКОН НЕ ПОГУБИТЬ МОВИ

ЄВГЕН СВЕРСТЮК

За православним календарем 9 листопада – це день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Свято української мови встановлено 9 листопада згідно з Указом № 1241/97 «Про День української писемності та мови» на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства

8 листопада 2017 року з нагоди Дня української писемності та мови Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека та кафедра української філології гуманітарно-педагогічного факультету Хмельницького національного університету презентували літературно-мистецький проект «Слово – це те, що житиме вічно». Глядачами та учасниками свята були відомі українські мовознавці, журналісти, письменники, артисти та молодь навчальних закладів Хмельниччини. Нову програму «Словесні мелодії», присвячену державній національній українській мові, представив самодіяльний студентський літературний театр «Глорія» Хмельницького національного університету. У рамках свята при університетському театрі урочисто відкрито клуб сміху «Гелос».

Автори ідеї та організатори літературно-мистецького проекту «Слово – це те, що житиме вічно» – доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української філології гуманітарно-педагогічного факультету Хмельницького національного університету М. М. Торчинський; завідувач загального (гуманітарного) читального залу Хмельницької ОУНБ Г. С. Лісогор; старший викладач кафедри української філології, керівник самодіяльного студентського літературного театру «Глорія» Хмельницького національного університету Т. П. Коваль.

Глядачами культурно-освітнього заходу були учні та вчителі української словесності навчальних закладів м. Хмельницького; співробітники наукової бібліотеки, викладачі кафедри української філології та студенти спеціальності «Філологія. Українська мова і література» гуманітарно-педагогічного факультету Хмельницького національного університету; викладачі та студенти-літератори Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії; викладачі та студенти-театрали Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту.

Ведуча та співорганізатор проекту Галина Станіславівна Лісогор ознайомила глядачів з історією свята Дня української писемності і мови. Учасники національного свята колективно виконали Державний гімн України.

З вітальним словом до присутніх звернулась директор Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки Катерина Чабан. Подяками Хмельницької ОУНБ за багаторічну творчу співпрацю, реалізацію літературно-мистецького проекту «Слово – це те, що житиме вічно» нагороджено представників професорсько-викладацького складу Хмельницького національного університету: Торчинського М. М., доктора філологічних наук, професора, завідувача кафедри української філології; Міхалевського В. Ц., доцента кафедри комп’ютерних наук та інформаційних технологій, голову Хмельницького обласного об’єднання ВУТ «Просвіта» імені Тараса Шевченка; Коваль Т. П., старшого викладача кафедри української філології, керівника самодіяльного студентського літературного театру «Глорія» Хмельницького національного університету.

Доктор філологічних наук, професор кафедри української філології Михайло Торчинський у виступі зазначив, що День української писемності та мови – свято всіх патріотів нашої Української держави. На прикладі маленького подільського міста продемонстрував дію політики зросійщення українського населення, вказав на екстралінгвістичні чинники невтішної мовної ситуації України (політичні, економічні, моральні тощо). Професор наголосив на сучасних проблемах співіснування державної мови України і мов національних меншин. Знаний український мовознавець закликав студентську молодь пропагувати, цінувати рідну мову та усвідомлювати, що українська мова — це основа нашої державності.

Професор, завідувач кафедри української філології Торчинський Михайло Миколайович від імені ректора Хмельницького національного університету професора Скиби Миколи Єгоровича та першого проректора, проректора з науково-педагогічної та наукової роботи Войнаренка Михайла Петровича привітав усіх присутніх з Днем української писемності та мови і вручив грамоти Хмельницького національного університету за багаторічну популяризацію української мови, творчу співпрацю з кафедрою української філології, самодіяльним студентським літературним театром «Глорія» та з нагоди Дня української писемності та мови Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці (директор – К. Чабан), завідувачеві загального (гуманітарного) читального залу Хмельницької ОУНБ Галині Лісогор. Грамотою Хмельницького національного університету за популяризацію української мови, Шевченкового Слова, участь в організації та проведенні культурно-освітніх проектів нагороджено лідера спеціальності «Філологія. Українська мова і література», президента літературного клубу «Роса», солістку театру «Глорія» Юлію Лавренчук.

Голова Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України, письменник, журналіст Петро Маліш наголосив на Божому задумі дати кожній нації територію і слово (мову), а наше завдання її плекати, берегти, шанувати та у критичний момент – захищати. Письменник нагадав заповіт Мелетія Смотрицького «Бережіть свою віру, мову і традиції» і зазначив: «Попри усі труднощі, ми з гордістю можемо сказати, що наші предки відстояли мову, зберегли для нас мову, не даймося, щоб з-поміж прадідів наших ми виявилися найгіршими. Бережіть і ніколи не соромтеся своєї мови і знайте багато іноземних!»

Голова Хмельницького обласного об’єднання ВУТ «Просвіта» імені Тараса Шевченка, лауреат міських та обласних літературних премій імені Богдана Хмельницького і Тараса Шевченка Віталій Міхалевський привітав глядацьку аудиторію з одним із найважливіших державних свят – свята Української Мови і піднесено-патріотично прочитав авторську поезію «Якою мовою ти плачеш, немовля». Відомий поет сучасної української літератури щиро закликав молодь спілкуватися українською, адже для того, щоб мова жила потрібно 2/3 населення держави – носіїв цієї мови, окрім того українці – це не ті, в кого батьки українці, а в кого діти будуть спілкуватися українською.

Член Національної спілки журналістів України, член Національної спілки письменників України, лауреат міської літературної премії імені Богдана Хмельницького Михайло Цимбалюк зазначив, що українська мова – це мова, яка реагує на нові реалії такі, як: утворення нових слів, відродження мовних фемінітивів тощо. Наша мелодійна українська мова вражає пісенним багатством – 200 тисяч пісень!!! та потужним словниковим складом – близько 250 тисяч слів!!!

Присутні мали нагоду переконатися у милозвучності українського слова, насолоджуючись співом заслуженої артистки України, солістки Хмельницької обласної філармонії Фатіми Чергіндзії, яка задушевно виконала справжні перлини українського мелосу «Як би я вміла вишивать» та «Я піду в далекі гори».

Доцент кафедри філософії та політології Хмельницького національного університету, член Спілки християнських письменників України, член Всеукраїнської творчої спілки «Конгрес літераторів України» Марія Дем’янюк поділилася своїми тривогами стосовно трагічної долі України сьогодення, торкнулась струн душі громадян-патріотів виконавши авторську поезію-присвяту переселенцям із зони АТО «А на Луганщину летіли журавлі».

Героям Небесної Сотні та воїнам АТО присвячено постановку «Плакала калина». Чуттєва гра артистів-глоріанців супроводжувалась відеохронікою про сучасну війну на Сході України, про славетних подолян, загиблих за українську національну ідею. Хвилиною Мочання українська громада вшанувала пам’ять ГЕРОЇВ УКРАЇНИ.

Ліричним зачином до нової театральної вистави «Словесні мелодії» театру «Глорія» Хмельницького національного університету була музично-хореографічна постановка «Україно, тільки живи!»

Коли запитали відомого гумориста Володимира Пушкаря «Що потрібно зробити, щоб справжній український гумор почав розвиватися?», відповідь була така: «Почати потрібно з дітей, з прищеплення любові до українського слова». І саме такий шлях обрала креативний дослідник гумору, гелотології Таїсія Коваль, запропонувавши глядачам україномовну гумористичну сторінку. Цей блок розпочався науково-публіцистичною презентацією творчості корифея українського гумору, Короля сміху епохи Розстріляного Відродження Остапа Вишні та інсценізацією його іскрометного шедевру «Ярмарок». Шанувальники українського сміху також змогли посмакувати влучним словом видатного Майстра української сатири і гумору Павла Глазового. Публіка аплодувала і відомій співачці Олені Ваєнзі (феєричне перевтілення та авторство переспіву-жарту Ірини Гармати!), адже відома іноземна співачка вітала українців українською, з українським почуттям гумору!

Бурхливими оваціями глядацька аудиторія оцінила прем’єру оригінальної міні-вистави «Міняю прізвище» за матеріалами філологічної комедії «Мина Мазайло» Миколи Куліша – українського драматурга світового рівня, митця епохи Розстріляного Відродження. Актори-глоріанці зворушливо висвітлили проблему тоталітарної українізації 30-х років ХХ століття, актуальну як за життя автора, так і у ХХІ столітті.

Фінальний акорд гумористичної сторінки було урочисте відкриття при театрі «Глорія» ХНУ клубу сміху «Гелос». Президент клубу – переможець VII Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської і студентської молоді імені Тараса Шевченка Марія Клопотюк та віце-президент – переможець І Шевченківського конкурсу митців «Дніпро, Україну згадаєм…» ХНУ Олександр Івасенко запевнили присутніх, що сміхотворці клубу будуть пропагувати україномовний гумор серед хмельничан, проводячи сеанси сміхотерапії, тренінги з гелотології, конкурси читців-гумористів, фестивалі гумору. Клуб сміху «Гелос» відразу зацікавив глядачів, декілька студентів з інших навчальних закладів виявили бажання записатися у лави жартівників, а журналістка «Подільських вістей» Оксана Собко запропонувала присвятити цій оригінальній події телепрограму. Маємо надію, що саме наш глоріанський україномовний клуб сміху «Гелос» стане гідним конкурентом учасників сучасних гумористичних телепрограм і доведе, що жартувати українською — це РЕСПЕКТ!!!

Воістину українська душа – у мові, у музиці, у танці! Знаменита пісня «Тече вода» на слова і музику Володимира Івасюка, нескореного митця, який своїми творами у далекі 70-ті відроджував любов українців до української культури, і в цей день запросила талановитих гостей до співочого кола.

Чари народної пісні і танцю продемонстрував соліст зразкового хореографічного ансамблю танцю України «Козацькі джури» і театру «Глорія» ХНУ Євген Майор. Глядачі неймовірними оплесками зустріли музичне попурі українських народних пісень та запальний «Гопак». Уже вкотре переконуємося, що окрилена любов до Української Мови, Шевченкового Слова, потужний режисерський задум, майстерна гра аматорів-артистів та щире захоплення глядачів є в основі успіху активного поціновувача і популяризатора української національної ідеї самодіяльного студентського літературного театру «Глорія» Хмельницького національного університету.

У фіналі свята обласного рівня директор бібліотеки і завідувач читального залу гуманітарного профілю щиро подякували співорганізаторам, глядачам та учасникам літературно-мистецького проекту «Слово – це те, що житиме вічно»! Дипломант щорічного Хмельницького міського літературного фестивалю «Слово єднає» театр «Глорія» ХНУ виконав фестивальний гімн «Вперед, Українці, вперед!», який дружньо разом з українськими філологами Хмельницького національного університету виконали глядачі свята – справжні поціновувачі УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ!

СЛАВА УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ! СЛАВА ШЕВЧЕНКУ! СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА!

Марія Гавриш, доцент кафедри української філології гуманітарно-педагогічного факультету, помічник керівника самодіяльного студентського літературного театру «Глорія»
Юлія Довганюк, студентка групи ФУМм-17-1, голова Ради театру «Глорія» Хмельницького національного університету