Міжнародна співпраця україністів-філологів

Закордонне стажування викладачів, гарантів і членів груп забезпечення освітніх програм із філологічних дисциплін відповідає сучасним вимогам до підготовки й організації освітньої діяльності в закладах вищої освіти.

Зокрема, д. філол. н., професор, завідувач кафедри української філології Інна Царалунга та к. філол. н., доцент кафедри української філології Інна Приймак у рамках стажування в Університеті ім. Ф. Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка) взяли участь у Міжкафедральному науково-методичному семінарі «Дистанційна освіта в кризових умовах: інноваційні методи та технології викладання філологічних дисциплін» .

Організаторами заходу, який відбувся 16 листопада 2021 року, виступили кафедра славістики (секція україністики) Університету ім. Ф. Палацького в Оломоуці та кафедра української філології Хмельницького національного університету.

Учасниками міжнародного науково-методичного семінару також стали: Алла Архангельська, професор, викладач кафедри славістики Університету ім. Ф. Палацького в Оломоуці; Радана Мерзова, доктор філософії, завідувач секції україністики, старший викладач кафедри славістики Університету ім. Ф. Палацького в Оломоуці; Уляна Холод, доктор філософії, старший викладач кафедри славістики Університету ім. Ф. Палацького в Оломоуці.

У вітальному слові представники чеського та українського університетів висловили взаємну щиру вдячність колегам за можливість обміну досвідом із проблем викладання філологічних дисциплін у кризових умовах віддаленого навчання.

У наступних доповідях викладачі кафедри української філології та кафедри славістики розгорнуто висвітлили специфіку освітньої діяльності з навчальних предметів із використанням дистанційних технологій.

Доц. Інна Приймак зосередила увагу на новітніх технологіях викладання літературознавчих дисциплін у дистанційних умовах, зокрема, ознайомила присутніх з особливостями використання ресурсу Big Blue Button, застосування платформи Moodle – Модульного середовища для навчання ХНУ.

Проф. Інна Царалунга схарактеризувала інноваційні інструменти, необхідні для організації віддаленого вивчення лінгвістичних дисциплін: можливості ресурсу Zoom та роль інформаційної системи «Електронний університет» у навчальному процесі Хмельницького національного університету та в реалізації управлінських компетенцій завідувача кафедри.

Проф. Алла Архангельська та старший викладач Уляна Холод ознайомили присутніх з «Інформаційною системою» Університету ім. Ф. Палацького в Оломоуці, у якій кожен викладач та студент мають свій електронний кабінет. Тут уміщена вся необхідна інформація: розклад занять, пропозиції обов`язкових та факультативних предметів за модульно-кредитною системою, програмне наповнення окремих предметів, результати оцінювання тощо.

Окрім того, студенти з викладачами мають можливість користуватися електронно-навчальною системою Moodle, де викладачі сворюють свої віртуальні години занять (можуть проводити їх та завантажувати необхідні матеріали, контролювати студентські праці і вносити їх результати). Ця система в умовах дистанційного навчання дала змогу чеським колегам проводити екзаменаційні тестування під час сесії.

У структурі «Інформаційної системи» є окремі відділи для реєстрації службових відряджень, стажування викладачів і студентів, для надання відомостей щодо стану різноманітних проєктів, для реєстрації наукових публікацій тощо.

Важливим компонентом «Інформаційної системи» Університету ім. Ф. Палацького є ресурс для анонімного оцінювання якості викладання науково-педагогічних працівників – «Studentská evaluace».

Варто зазначити, що історія співпраці кафедри української філології Хмельницького національного університету та кафедри славістики Університету ім. Ф. Палацького в Оломоуці має певні традиції. Насамперед слід наголосити на регулярній участі викладачів кафедри української філології, а саме – у 2016 р., 2018 р., 2020 р., у Міжнародному симпозіумі україністів Центральної та Східної Європи, який успішно проводить кафедра славістики оломоуцького закладу вищої освіти.

Також викладачі кафедри української філології ХНУ консеквентно оприлюднюють результати наукових розвідок у періодичному збірнику наукових праць «Ucrainica. Současná ukrajinistika. Problémy jazyka, literatury a kultury. Acta Universitatis Palackianae Olomucensis. Facultas Philosophica», який із 2004 року готує і видає колектив кафедри славістики Університету ім. Ф. Палацького.

Великою честю для проф. Інни Царалунги стало запрошення до опонування дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії Анни Чури «Етимологія титулатури старослов’янської суспільно-політичної лексики» зі спеціальності «Порівняльна слов’янська філологія», захист якої відбувся 30.08.2019 року на засіданні Вченої ради Оломоуцького університету імені ім. Ф. Палацького.

Подальша міжнародна співпраця україністів отримала вдалий розвиток у формі «гостьових» лекцій для студентів-україністів кафедри славістики Оломоуцького університету. У квітні 2021 року Інна Царалунга прочитала низку лекцій, присвячених актуальним питанням історичного розвитку української мови.

Відтак міжкафедральний науково-методичний семінар «Дистанційна освіта в кризових умовах: інноваційні методи та технології викладання філологічних дисциплін» став новим етапом міжнародної взаємодіяльності закладів вищої освіти. На завершення учасники зустрічі – представники українського і чеського університетів – окреслили провідні напрями подальшої міжнародної співпраці у контексті викладання філологічних дисциплін у ЗВО, можливості академічної мобільності студентів та викладачів.

Інформація кафедри української філології
Хмельницького національного університету