Міжуніверситетський мовознавчий семінар

19 квітня 2023 року магістранти спеціальності “Філологія. Українська мова і література” Хмельницького національного університету долучилися до Міжуніверситетського мовознавчого семінару «Мова і російсько-українська війна в Україні», що проходив на онлайн-платформі Google Meet.

Під керівництвом доцентки кафедри української філології Марії Гавриш майбутні викладачі української мови та літератури взяли участь у Міжуніверситетському мовознавчому семінарі, який був присвячений висвітленню актуальних питань сучасної української соціолінгвістики в умовах повномасштабної війни.

У вітальному слові декан філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка Роман Крохмальний окреслив потужні результати співпраці  між трьома університетами-співорганізаторами семінару (йде мова про Львівський, Варшавський та Вроцлавський університети) та висловив вдячність  професорам Ірені Митнік, Пшемиславу Юзвікевичу і Галині Мацюк за організацію сучасних важливих наукових заходів.

Галина Мацюк, доктор філологічних наук, професор Львівського національного університету ім. Івана Франка, у доповіді «Топонімістична компетентність суспільства: динаміка змін у роки війни» звернула увагу на важливість дослідження динаміки змін у ставленні українців до декомунізації та дерусифікації власних назв районів, міст, сіл, селищ, вулиць та ін. у період російсько-української війни (2014- і до нині). Соціолінгвістка проаналізувала законодавчий та соціокультурний контексти вжитку топонімів, розкрила якісні показники в реалізації топонімічної компетентності  (тематичні групи топонімів) та   кількісні характеристики  топонімічної компетентності (кількість осіб, які беруть участь в обговореннях та голосуваннях, та кількість оновлених назв у громадському просторі населених пунктів), схарактеризувала наповнення громадського простору новими наративами.

Іванна Цар, кандидат філологічних наук,  науковий співробітник Інституту української мови НАН України, у доповіді «Українська молодь під час війни крізь призму мовних біографій» акцентувала на позитивній тенденції щодо переходу російськомовних дітей на українську мову в спілкуванні, а також підкреслила значущість мовної стійкості серед молоді під час російсько-української війни, адже на теренах України досі побутують наративи про те, що мова – це засіб спілкування; неважливо, якою мовою спілкуємося, важливо, які ми люди та ін. Згідно з матеріалами представлених мовних біографій, українська молодь поступово переорієнтовується на українськомовний продукт, зокрема в Інтернеті. Стає більше українськомовних каналів у соцмережах, зростає кількість українськомовних блогерів, знаменитостей, популярних серед молоді, а це, на думку доповідачки, може вплинути на мовну поведінку молодих людей і в реальному житті.

В обговоренні взяли участь науковці Інституту мовознавства НАН України ім. О. О. Потебні, викладачі кафедри української мови та прикладного українського мовознавства, кафедри загального мовознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, кафедри української філології Хмельницького національного університету. Завдяки організованому обговоренню наукових доповідей учасники семінару знайшли відповіді на запитання про лінгвістичний та кількісний вимір перейменувань топонімів в Україні; визначили, які тематичні групи перейменувань є актуальними та доречними в умовах загарбницької війни; виокремили проблеми переходу білінгвів на українську мову; з’ясували причини повернення білінгвів до російської мови, ділилися власними спостереженнями над мовною поведінкою молоді.

Студенти-магістранти висловили зацікавлення науковим заходом, що слугуватиме розширенню кола їхніх філологічних інтересів у сфері соціолінгвістики, соціоономастики та психолінгвістики.

Марія Гавриш, доцентка кафедри української філології;

Віта Нейман, магістрантка гр. ФУМм-22.