Питання сучасного українського правопису: міжкультурний вимір

Завідувач кафедри української філології, проф. Інна ЦАРАЛУНГА взяла участь у XIII Міжнародній науково-практичній Інтернет-конференції «Діалог мов – діалог культур. Україна і світ» Інституту слов’янської філології Університету Людвіга-Максиміліана в Мюнхені (Німеччина), що проходила у дистанційному форматі 3-6 листопада 2022 року.

До участі в конференції мали змогу долучитися вчені-мовознавці, фахівців-україністи, молоді науковці, викладачі, методисти, культурологи, а також представники наукових товариств та громадських об’єднань, які займаються дослідженням, поширенням і підтримкою української мови, літератури, культури в Україні та за її межами. Тож на науковому заході були представлені доповіді українських та закордонних дослідників за напрямами:  мовознавство; літературознавство; освіта і культура; основи української національної ідентичності. Справжньою окрасою конференції став конкурс проєктів на українознавчу тематику. Матеріали запропонованих до висвітлення наукових студій розміщувалися на сайті Міжнародної науково-практичної Інтернет-конференції «Діалог мов – діалог культур. Україна і світ».

Питанню варіативності мовної норми в сучасному українському правописі було присвячено доповідь професора кафедри української філології ХНУ, зокрема, з’ясовано причини мовного паралелізму на різних структурних рівнях української мови, схарактеризовано динаміку формування мовних норм та роль українських писемних пам’яток у їх відображенні, окреслено перспективи подальшої кодифікації стандартів української мови.

Порушена правописна проблематика виявила коло аспектів для обговорення. Особливе зацікавлення учасників міжнародної конференції викликали правописні нововведення, вплив інших мов на формування норм української мови, відображення українських діалектних рис в українському правописі.

Зокрема, доповідачка наголосила на тому, що в часи глобалізації, урбанізації важливо, формуючи літературну мову, зберегти національну. Тому необхідно дбати про вироблення чітких стандартів української мови на національній основі. Відтак вважаємо, для вдосконалення правопису найбільш ефективною буде не одноосібна робота науковця, а згуртована праця провідних фахівців-філологів. Саме такій конструктивній співпраці сприятимуть подальші наукові форуми з питань україністики в Україні та за кордоном.

Інформація кафедри української філології