Розвиток академічної мобільності: гостьова лекція завідувача кафедри української філології ХНУ в Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка

27 лютого 2023 року з нагоди Міжнародного дня рідної мови відбулася гостьова лекція «Варіативність у староукраїнській літературно-писемній мові XIV-XV ст.» доктора філологічних наук, професора, завідувача кафедри української філології Хмельницького національного університету Інни ЦАРАЛУНГИ для здобувачів вищої освіти навчально-наукового інституту української філології та журналістики Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.

Лекція була проведена в очно-дистанційному форматі, тож студенти та викладачі змогли долучитися до зустрічі як у віртуальному середовищі, так і аудиторно. Матеріал лекції покликаний поглибити знання з діахронічного мовознавства, що розглядаються в контексті навчальних дисциплін «Історична граматика української мови» та «Історія української мови».

Зі вступним словом до присутніх звернулася Інна БЕРКЕЩУК, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови КПНУ імені Івана Огієнка, яка привітала всіх зі святом й наголосила на важливому значенні рідної мови, особливо сьогодні, у час повномасштабної російсько-української війни.

Інна ЦАРАЛУНГА висловила вдячність колегам-філологам за можливість співпраці у галузі українського мовознавства, у сфері підготовки висококваліфікованих педагогів – учителів і викладачів української мови та літератури.

Лектор проаналізувала мовний паралелізм, виокремила причини мовних хитань та окреслила активні процеси, зокрема екстра- та інтралінгвальні, що спонукали до появи різних варіантів фонетичних, морфологічних одиниць у писемно-літературній мові XIV-XV ст. Професор не лише визначила чинники, які впливали на виникнення паралельних мовних утворень, а й з’ясувала наслідки цього явища. Було наведено приклади рефлексів на різних рівнях у сучасній українській мові, до прикладу, розвиток ікавізму і ствердіння приголосних у системі фонетики, варіативність закінчень іменників чоловічого роду при словозміні тощо.

Студенти ознайомилися з найважливішими джерелами дослідження варіативності української мови періоду пізнього середньовіччя, зі здобутками українських і закордонних лінгвістів у галузі мовного паралелізму.

Лекція викликала зацікавлення у здобувачів освіти, які ставили запитання з теми заняття, долучилися до обговорення основних аспектів розвитку української мови як системи.

Щиро дякуємо всім членам академічної спільноти за вдалий досвід здійснення академічної мобільності, що є одним з ефективних засобів забезпечення якості вищої освіти. ДОКЛАДНІШЕ ПРО ПОДІЮ: https://meridian.kpnu.edu.ua/2023/02/28/hostova-lektsiia-variatyvnist-u-staroukrainskii-literaturno-pysemnii-movi-xiv-xv-st/?fbclid=IwAR2gdld6Jxn3910F-9GMvAno8QV44cawYGAKlJDycylfFmzKQ-7ko9TR0BQ

Інна ЦАРАЛУНГА,
зав.кафедри української філології ХНУ