Співпраця кафедри української філології та СЛТ «Глорія» ХНУ з ХОУНБ

У серпні 2022 року відбулося урочисте підписання угоди про співпрацю між фахівцями Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки на чолі з директоркою Катериною Чабан та науково-педагогічними працівниками Хмельницького національного університету, зокрема, із делегатами ЗВО –  доцентом кафедри української філології Анатолієм Янчишиним та старшим викладачем кафедри української філології, керівником Студентського літературного театру «Глорія» Хмельницького національного університету Таїсією Коваль.

Професорсько-викладацький колектив кафедри української філології Хмельницького національного університету, студенти-україністи спеціальностей «Філологія. Українська мова і література», «Середня освіта. Українська мова і література», «Середня освіта. Українська мова і література; англійська мова», учасники Студентського літературного театру «Глорія» Хмельницького національного університету понад десять років поспіль успішно і творчо співпрацюють з представниками бібліотечної справи – колективом Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки, лауреатом Хмельницької обласної премії імені Т. Г. Шевченка.

З метою збереження і популяризації української мови як національної культурної цінності та формування елітарної національно-мовної особистості учнівської та студентської молоді України у співорганізації проводяться культурно-просвітницькі та літературно-мистецькі заходи художньо-естетичного і національно-патріотичного спрямування. Такі спільні творчі проєкти, як: «Слово – це те, що житиме вічно» з нагоди Дня української писемності та мови; громадянський діалог до Міжнародного дня рідної мови; Шевченківське національно-мистецьке свято, приурочене поверненню Кобзаря в Україну – дня перепоховання Т. Г. Шевченка в Каневі на Тарасовій (Чернечій) горі, – стали яскравими сторінками культурного життя Хмельниччини.

Студенти і викладачі Хмельницького національного університету з глибоким інтересом беруть активну участь у різноманітних цікавих заходах, що проводяться у Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці: зустрічах з бібліотекарями, науковцями, правознавцями, письменниками, артистами з розмаїтих мистецьких сфер; відзначенні знаменних і пам’ятних днів та ін. Гарною традицією для студентів-україністів стала участь у культурно-освітньому заході «Місячник першокурсника». Молоді науковці разом викладачами-наставниками мають можливість здійснювати систематичну науково-дослідну роботу, працюючи з колосальним книжковим фондом бібліотеки.

У рамках заходів, що проводяться у ХОУНБ для молоді навчальних закладів і творчої інтелігенції Хмельниччини, викладачі кафедри української філології ХНУ презентують науково-публіцистичні виступи, а студенти різних факультетів університету як учасники  «Глорії» – глоріанські вернісажі, сторінки своєї багатогранної літературно-театральної творчості.

У форматі онлайн культурно-просвітницькі заходи значною мірою втрачають привабливість живого контакту, проте співорганізатори літературно-мистецьких проєктів – бібліотекарі ХОУНБ, українські філологи ХНУ, талановита студентська молодь креативно опановують інноваційні технології для презентації своїх науково-творчих досягнень, які з особливою любов`ю присвячують Шевченковому генію, героїчним воїнам-захисникам національної ідеї, рідній українській Мові Держави Україна.

У 2012 році з нагоди відзначення Дня української писемності та мови започатковано реалізацію літературно-мистецького проєкту «Слово – це те, що житиме вічно» за участі праправнука генія Тараса Григоровича Шевченка, відомого українського шевченкознавця, письменника, літературознавця, лауреата премії імені Микити Годованця Олександра Андроніковича Відоменка. Шановний гість літературно-мистецького свята добродій Олександр Відоменко щиро висловив упевненість у тому, що  у студентів-україністів Хмельницького національного університету, які публічно захищали творчу практику з «Основ літературної творчості», велике літературознавче, літературне, театральне і професійне майбутнє в Україні, а у майстрів бібліотечної справи та викладачів української філології – гарні перспективи побачити частинку свого досвіду в успішному майбутньому талановитої української молоді, яка гідно наслідує Шевченкове Слово.

Автор ідеї, керівник проєкту – Таїсія Коваль, старший викладач кафедри української філології, керівник Студентського літературного театру «Глорія» Хмельницького національного університету; науковий консультант  – Михайло Торчинський, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української філології; відповідальний організатор – Надія Синиця, заслужений працівник культури України, директор Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки; ведуча проєкту – Галина Лісогор, завідувач читальним залом гуманітарного профілю. Учасниками мовного свята були члени національної спілки письменників України, викладачі і студенти-україністи Хмельницького національного університету, учні Хмельницького обласного ліцею для обдарованих дітей, слухачі Хмельницької міської школи мистецтв, артисти-аматори Студентського літературного театру «Глорія» ХНУ. Проєкт відбувся за сприяння управління молоді та спорту Хмельницької міської ради та Хмельницького обласного осередку «Студентська республіка».

У рамках проєкту відбувся публічний захист творчої практики з дисципліни «Основи літературної творчості» (автор і викладач курсу Коваль Т.П.) талановитих студентів-філологів академічної групи ФУМ-09-1. Молоді літератори креативно презентували глядачам оригінальні творчі роботи у різних жанрах: есею, поезії, акровірша, оповідання, новели, гуморески, літературної казки, публіцистичного нарису. Театрали «Глорії» майстерно представили літературно-музичну композицію «Сім струн» (за мотивами поезії Лесі Українки) та уривок з авторської театральної вистави «Тарасові небеса» (на матеріалах життєпису і творчості Тараса Шевченка).

Під час проведення літературно-мистецького проєкту відбувається нагородження учасників грамотами, подяками подарунками, адже День української писемності та мови – це свято, яке для української спільноти є знаковим: небайдужі громадяни України прагнуть торувати шляхи до національної єдності. Урочисте вручення нагород проводить перший проректор, проректор з науково-педагогічної роботи Хмельницького національного університету, відомий український поет-пісняр, член Національної спілки журналістів України Михайло Войнаренко, декан гуманітарно-педагогічного факультету ХНУ Людмила Станіславова; директор Хмельницької обласної універсальної наукової Катерина Чабан; голова Хмельницького обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Т. Г. Шевченка Віталій Міхалевський.

З 2021 року науковим консультантом літературно-мистецького проєкту «Слово – це те, що житиме вічно» є відомий на міжнародному науковому рівні знавець старослов’янської мови, історії української мови і сучасної літературної мови Інна Царалунга – доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української філології Хмельницького національного університету. Відповідальний організатор літературно-мистецького проєкту – Катерина Чабан, директор Хмельницької обласної універсальної бібліотеки, ведуча – Лілія Семенюк, завідувач читальним залом гуманітарного профілю. Літературно-мистецький проєкт «Слово – це те, що житиме вічно» став гарною традицією літературно-мистецького життя Хмельниччини. Щороку культурна програма оновлюється актуальними книжковими виставками, мовознавчими темами, художньо-літературними знахідками, театральними прем’єрами, зустрічами з цікавими шанованими гостями: письменниками, філологами, бібліотекарями, краєзнавцями, артистами, представниками громадських організацій Хмельницької області.

Щороку з нагоди відзначення Міжнародного дня рідної мови за участі представників національних меншин Хмельниччини: єврейської, польської, угорської, російської (до повномасштабного вторгнення РФ в Україну), членів Національних спілок письменників та журналістів України, заслужених артистів України, учнів та студентів міста Хмельницького проводиться культурно-просвітницький захід у форматі громадянського діалогу з метою підтримати рідну мову як ознаку культурної приналежності особи, мовне та культурне різноманіття та багатомовність. У рамках заходу відбувається конструктивна дискусія стосовно проблем сучасного національного мовного простору. Зокрема викладачі кафедри української філології для широкого загалу щоразу розробляють актуальні наукові теми: промовець професор Михайло Торчинський наголошує на необхідності плекати мовну свідомість молоді, учити відчувати значущість мови як духовного блага, а громадянам України усвідомлювати особисту відповідальність за стан мови і потребу дбати про неї завжди; презентує промову цікавими фактами з власного досвіду щодо особливостей невербальної комунікації у 35-ти країнах світу, акцентує на важливості усвідомлення людиною своїх первнів і водночас розуміння представником кожної національності гасла: «Рідну мову оберігаємо, державну знаємо!»; промовець професор Інна Царалунга досліджує питання виникнення і розвитку української мови як національної святині українського народу, порушує проблеми лінгвоциду української мови, її значення у становленні української державності, формуванні генетичного коду нації. Марія Гавриш порушує проблему розуміння рідної мови у багатомовному суспільстві, функціонування державної мови, ознайомлює присутніх з актуальними проблемами вживання української мови на теренах України і у світовій спільноті, проводить з учасниками заходу соціолінгвістичне опитування. Таїсія Коваль – акцентує на дискусійних питаннях теорії нації і національної ідеї в аспектах літературної творчості, особистісних взаєминах, крос-культурних взаємозв’язків, педагогіки і театру, презентує оригінальні книги, в яких осмислено геній мовної особистості, та разом із колегою Анатолієм Янчишиним проводить з учасниками багатомовного свята дебати на тему духовної синергетики рідної мови і толерантності у міжнаціональному діалозі. Студентський літературний театр «Глорія» під керівництвом Таїсії Коваль різними мовами успішно презентує глядачам нову театрально-концертну програму. Міжнаціональне мовне свято в культурному просторі Хмельницької обласної універсальної бібліотеки – унікальна можливість для підтримки міжкультурних контактів з непересічними особистостями, діалогу-зустрічі з носіями рідних мов різних національностей нашого мистецького мовнотолерантного Хмельницького.

Шевченківське Слово надихає на нові звершення задля самоствердження національної свідомості та усвідомлення свого громадянського обов’язку, причетності до славного українського народу. Мрія Кобзаря жити і творити в рідній Україні не здійснилася, У рідній землі упокоївся світлий прах Пророка у день перепоховання 22 травня 1861 року на Тарасовій (Чернечій) горі у Каневі. Цій знаковій історичній події присвячується щорічно національно-мистецький захід, на якому лунає Слово Тараса Григоровича Шевченка у виконанні щирих шевченколюбів.

У Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці систематично організовуються та цікаво проводяться презентації книг подільських письменників, які користуються популярністю серед читачів, шанувальників книги. Кафедра української філології та Студентський літературний театр «Глорія» активно беруть участь у зустрічах з митцями українського слова. Зокрема, на презентації збірки поезії відомого українського поета і громадського діяча Олександра Мороза у своєму  виступі Таїсія Коваль  зробила  ґрунтовний літературознавчий аналіз-інтерпретацію поетики творів письменника. У рамках презентації книг подільського Літописця – члена Національної спілки журналістів України та Міжрегіональної спілки письменників України, лауреата літературно-мистецьких премій і конкурсів, музиканта, педагога, новеліста, публіциста, романіста, дитячого письменника, етнографа-фольклориста, автора понад 750-ти статей-розвідок, «Веремії», «Подільської Шевченкіани», «Подільських мудринок» Миколи Кульбовського студенти-першокурсники спеціальності «Філологія. Українська мова і література»  і студенти-театрали «Глорії»  представили творче полотно «Козацькому роду нема переводу!».   

Ваговим компонентом у формуванні громадянської самосвідомості молоді є проведення бібліотекою тематичних заходів. Наприклад, «Книга рятує душу» – літературний діалог, з нагоди відзначення Всесвітнього дня книги та авторського права (англ. World Book and Copyright Day, ісп. Día Mundial del Libro y del Derecho de Autor)зібрав чимало поціновувачів:відомі письменники і громадські діячі Поділля, інтелектуальна молодь міста – студенти Хмельницького національного університету і Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії. Дискурсанти дізналися цікаві факти з історії Всесвітнього дня книги та авторського права, зокрема і з питання про значення авторського права у житті кожного митця. Творчу участь взяли і студенти-театрали «Глорії», молоді літератори літклубу «Роса», студентигрупи ФУМ-14-1 спеціальності «Філологія. Українська мова і література» гуманітарно-педагогічного факультету.

Висловлюємо щиру вдячність усьому колективу Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки і зичимо подальшого успішного співробітництва!

Інна Царалунга, завідувач кафедри української філології,

доктор філологічних наук, професор,

науковий консультант СЛТ «Глорія» ХНУ

Таїсія Коваль, старший викладач кафедри української філології,

керівник СЛТ “Глорія ХНУ