Стажування в Університеті імені Адама Міцкевича

Протягом 19–25 березня 2023 року професор кафедри української філології ХНУ М. М. Торчинський, доцент кафедри слов’янської філології Н. М. Торчинська і 4 студентки-полоністки, а також викладачі та здобувачі вищої освіти Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, Херсонського державного університету, Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди й Переяславського університету імені Григорія Сковороди взяли участь у програмі академічної мобільності, організованої Університетом імені Адама Міцкевича в м. Познань.

Програма Мовної школи була надзвичайно насиченою. Учасники мали змогу прослухати різнотематичні лекції з історії мовознавства й польської мови, історії Польщі, польсько-українських мовних впливів, долучитися до практичних занять із польської мови, взяти участь у воркшопах і дискусіях щодо особистісного росту, вагомості міжкультурної комунікації в сучасних умовах євроінтеграції, особливостей повсякденного й академічного мовного етикету, існування міжкультурних стереотипів тощо.

Зокрема, про історію польської мови у взаємодії з іншими слов’янськими розповіли  професори Йоланта Мігдал і Агнєшка Піотровська-Воячик.

Цікавий бінарний воркшоп про академічний мовний етикет та стереотипи в мовній культурі провели професорки Малгожата Рибка і Марта Вжеснєвська-Пєтжак.

Корисною була лекція автора низки підручників з навчання польської мови як іноземної професора Войцеха Гофманського, який наголосив на вагомості комунікативного аспекту при вивченні мови, а також звернув увагу на складнощі при вивченні різних слов’янських мов представниками Польщі, Словаччини, України та Чехії.

Освітній процес у мовній школі поєднувався з іншими заходами, із-поміж яких – український вечір, де учасники школи готували українські страви і пригощали ними всіх присутніх.

Надзвичайно цікавою й корисною була екскурсія Університетом імені Адама Міцкевича та зустріч із керівництвом факультету полоністики і класичної філології, де відбулася презентація елементів найновіших досліджень і проєктів WFPiK UAM. Запропоновано було поглиблювати співпрацю з метою інтернаціоналізації освіти двох країн (https://wfpik.amu.edu.pl/aktualnosci/rok-20222023/trwa-letnia-szkola-miedzynarodowych-studiow-polskich), для чого здобувачам вищої освіти різних рівнів можна буде долучатися до програм обміну студентами, програм семестрового та річного навчання з подальшим перезарахуванням кредитів в українських ЗВО, програм Еразмус+, програм подвійного диплому тощо.

Усі учасники Літньої мовної школи «Міжнародні полоністичні студії» отримали сертифікати.

Як бачимо, в сучасних умовах євроінтеграції та інтернаціоналізації освіти проведення мовних шкіл для студентів і викладачів надзвичайно важливе, оскільки це мовна практика та міжкультурні діалоги, обмін досвідом між представниками ЗВО України і світу, відкриття нових горизонтів і можливостей для всіх учасників освітнього процесу.

Щиро вдячні за можливість взяти участь у програмі академічної мобільності адміністрації Університету імені Адама Міцкевича в Познані та викладачам, які ділилися своїм досвідом, знаннями, уміннями. Окрема подяка координаторам від УАМ Костянтину Мазуру та від УДПУ імені Павла Тичини Ігорю Кривошеї, власникам палацу в Дембіні, де проходила Літня мовна школа «Міжнародні полоністичні студії», а також усім учасникам із закладів освіти Переяслава, Умані, Харкова, Херсона.

Наталія Торчинська, доцент кафедри слов’янської філології,

Михайло Торчинський, професор кафедри української філології