Участь хмельничан у ХХ Всеукраїнській ономастичній конференції

Хмельницький ономастичний центр має низку вагомих напрацювань, серед яких – проведення ХV Всеукраїнської ономастичної конференції (2013 рік), захист дисертацій із проблем ономастики Н. В. Григорук, І. Я. Ординською, М. М. Торчинським, І. Б. Царалунгою, О. М. Ющишиною, Я. В. Янчишиною і А. М. Янчишиним, видання монографій і словників Н. М. Торчинською,

М. М. Торчинським та І. Б. Царалунгою. Загалом за 2001–2020 роки, як засвідчено у виданні «Хмельницький ономастичний центр. ХХІ століття (Публікації з ономастики з 2001 по 2020 роки): електронний бібліографічний довідник. Укладач Торчинський М. М. Хмельницький, 2021. 65 с.), наші викладачі, аспіранти і студенти здійснили 477 публікацій, що підтверджує тезу про пріоритетність вивчення власних назв у ХНУ.

Свідченням цього є й активна участь хмельничан у ХХ Всеукраїнській (з міжнародною участю) ономастичній конференції, проведеній 18–19 травня 2023 року в Житомирському державному університеті імені Івана Франка. М. М. Торчинський був членом оргкомітету конференції.

У програмі пленарного засідання були виступи І. Б. Царалунги «Онімний простір Костянтинівської Кормчої 1599 року» та М. М. Торчинського «Власні назви морів у структурі українського ономастикону», ще шестеро викладачів (С. В. Войталюк, М. М. Гавриш, Т. П. Коваль, В. А. Папушина, Н. М. Торчинська, А. М. Янчишин) були заявлені на виступи в секціях. Зрештою, керівниками секцій «Літературна та фольклорна ономастика» і «Функціональні особливості власних назв у слов’янському онімному просторі» були призначені відповідно Н. М. Торчинська й А. М. Янчишин.

Після завершення конференції Голова Української ономастичної комісії С. О. Вербич провів її засідання, на якому було рекомендовано опублікувати наукові доповіді у «Вісникові Житомирського державного університету імені Івана Франка. Філологічні науки»; підтримувати тісний зв’язок поміж українськими ономастичними осередками, налагоджувати співпрацю з назвознавчими центрами за межами України; популяризувати результати ономастичних досліджень у навчальному процесі закладів вищої освіти, а також у засобах масової інформації.

Член бюро УОК М. М. Торчинський цю ухвалу доповнив двома пропозиціями: надавати консультаційну допомогу при перейменуванні географічних обʼєктів із метою дерадянізації, декомунізації і дерусифікації топонімів, а також розпочати підготовку електронного біографічного довідника «Історія української ономастики».

Зазначимо, що й студенти Хмельницького національного університету беруть активну участь в ономастичних дослідженнях. Зокрема, на ІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції «Проблеми філології: історія та сучасність» (Хмельницький, 19 лютого 2023 року) про свої дослідження власних назв розповідали студенти ХНУ І. Андрухович, Т. Крупіна, М. Куць, В. Нейман, М. Подольська, О. Пустовіт, А. Шемчук, М. Якобчук, а на «Подільських філологічних читаннях» (Хмельницький, 28 квітня 2023 року) – І. Андрухович, Д. Баліцька, Я. Вінтоняк, Н. Заєць, М. Кузьмінська, О. Лішук, В. Мосійчук, Б. Опушко, М. Павлюк, О. Пустовіт, М. Якобчук.

Разом із діалектологією, соціолінгвістикою, фольклором та літературою рідного краю ономастика є важливим компонентом, на якому ґрунтується філологічне краєзнавство – одна з родзинок наукової діяльності студентів-філологів Хмельницького національного університету.

Михайло ТОРЧИНСЬКИЙ,
член бюро Української ономастичної комісії