Участь студентів у засіданні Наукового товариства імені Шевченка

24 березня 2023 року студенти груп СОУ-22, СОУА-22, ФУМ-22 Хмельницького національного університету долучилися до роботи всесвітньої української академічної організації – Наукового товариства імені Шевченка (НТШ), яке 150 років виконує почесну місію багатопрофільної академії наук українського народу.

Під керівництвом завідувача кафедри української філології Інни Царалунги майбутні вчителі й викладачі української мови та літератури взяли участь у засіданні Мовознавчої комісії НТШ, що проходило в Zoom-форматі у рамках ХXXIV  березневої сесії НТШ. Захід всеукраїнського масштабу також відвідали дослідники з наукових та навчальних закладів Дрогобича, Івано-Франківська, Києва, Львова, Тернополя, Умані, Хмельницького, Чернівців.

Модератором зібрання стала Голова мовознавчої комісії НТШ – д. філол. н., старший науковий співробітник відділу української мови Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України Ганна Дидик-Меуш. У вітальному слові мовознавиця розповіла про основні етапи розвитку Наукового товариства імені Шевченка, акцентувала увагу на відзначенні ювілею – 150 років від заснування НТШ, запросила дослідників до участі в заходах із цієї нагоди.

Засідання Мовознавчої комісії НТШ було присвячено заслуховуванню й обговоренню доповіді доктора філологічних наук, завідувача кафедри української мови Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Віри Котович. Тема виступу – «Назви міст України в контексті мови, історії та культури».

Доповідачка змоделювала лінгвокультурологічні портрети назв українських міст, простежила реалізацію онімного й апелятивного кодів досліджуваних онімів, визначила мотивацію й етимони назв міст, довела доцільність розгляду ойконімікону України як репрезентанта національного світобачення, а також ознайомила присутніх із новітнім лексикографічним авторським виданням з означеної тематики (Котович В. Назви міст України: лінгвокультурологічний словник. Дрогобич, 2021. 472 с.).

До обговорення проілюстрованої специфіки відтворення тяглості матеріальної та духовної культури народу засобами ойконімного матеріалу долучилися українські ономасти, історики мови: Зоряна Купчинська, д. філол. н., професор, завідувач кафедри української мови імені професора Івана Ковалика Львівського національного університету імені Івана Франка; Лідія Гнатюк, д. філол. н., професор кафедри української мови та прикладної лінгвістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка; Ганна Бучко, к. філол. н., доцент кафедри французької мови Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка; Василь Денисюк, к. філол. н., доцент кафедри української мови та методики її навчання Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини та ін.

Інна Царалунга привітала шановну доповідачку з виданням цінного ономастичного словника, подякувала проф. Вірі Котович за докладний опис багатющої палітри назв українських міст у контексті лінгвокультурології, наголосила на важливості залучення студентів до таких наукових заходів, які ознайомлюють із глибинними процесами формування української мови та української нації, дають можливість долучитися до академічного спілкування з мовознавчої проблематики.

Студенти-філологи, щиро захоплені участю у засіданні Мовознавчої комісії НТШ, висловили зацікавлення науковою подією, яка мотивуватиме їх до проведення власних філологічних студій, слугуватиме яскравим прикладом успішної дослідницької діяльності.

Інна Царалунга,
завідувач кафедри української філології