Участь у восьмих Карпенківських читаннях

26–27 вересня в Одеському національному університеті імені І. І. Мечникова відбулися Восьмі міжнародні наукові читання пам’яті члена-кореспондента НАН України доктора філологічних наук, професора Юрія Олександровича Карпенка, якому сповнилося би 95 років.

Участь у цьому надзвичайно потужному науковому заході зголосилися взяти, зокрема, 23 доктори наук і 34 кандидати як з України, так і з Австрії, Німеччини й Чехії.

Хмельницький національний університет представляли Наталія і Михайло Торчинські, які на пленарному засіданні виступили з доповіддю «Власні назви морів: структура, походження, функціонування в українській мові», що символічно, адже Одеса і Чорне море нерозривні.

Передусім у виступі висловили щирі слова вдячності одному з основоположників вітчизняної ономастики Ю. О. Карпенку, який був рецензентом монографії М. М. Торчинського «Структура онімного простору української мови», та його дочці – Олені Юріївні Карпенко, яка опонувала на захисті його докторської дисертації. Внук Юрія Олександровича Максим – теж гідний представник ономастичної династії і вже захистив кандидатську дисертацію з інтернет-ономастики.

Характеристика особливостей найменувань морів – це систематизація за характером іменованих обʼєктів, способом творення назв і їхніми функціональними атрибутами, а це загалом 38 пунктів для аналізу пропріативів. Усього об’єктом студіювання стали 238 назв 94 морів.

А ще доповідачі звернули увагу на участь у вивченні онімів молодих дослідників, які слухають вибіркові курси «Українська ономастика» й «Топоніми Поділля», описують особливості насамперед місцевих власних назв у наукових часописах, передусім – збірнику наукових праць «Поділля. Філологічні студії» та започаткованому цьогоріч краєзнавчому інтернет-альманасі «Краса України Поділля».

Інформація кафедр української і слов’янської філології