На базі Міністерства освіти і науки України з 24 липня 2023 року започатковано проведення заходів із циклу міждисциплінарних стратегічних сесій «Українські студії в славістиці: візуалізація».Мета – висвітлення тенденцій розвитку україністики в сучасних умовах, наявних викликів та перспектив їх подолання, а також зміни ролі України, що призводить до актуалізації українського наративу та зміни парадигми славістичних студій.
Співорганізатори «Українських студій в славістиці: візуалізація»:
Міністерство освіти і науки України
Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України
Офіс підтримки вченого
Державне підприємство «Український державний центр міжнародної освіти»
Фонд Президента України з підтримки освіти, науки та спорту.
Модератори заходу:
• Олена ШАПОВАЛОВА, директор державного підприємства «Український державний центр міжнародної освіти», кандидат історичних наук, доцент.
• Олеся ВАЩУК, голова Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України, голова Офісу підтримки вченого, доктор юридичних наук, професор.
Цільова аудиторія: науковці, дипломати, здобувачі вищої освіти, представники громадських організацій та інші особи, зацікавлені тематикою стратегічних сесій.
У роботі міждисциплінарних стратегічних сесій «Українські студії в славістиці: візуалізація» за напрямами «Представлення українських студій у світі» та «Іноземний досвід роботи з діаспорою» взяла участь Таїсія Коваль, викладач кафедри української філології, засновник і керівник Студентського літературного театру «Глорія» Хмельницького національного університету.
Мова конференції: українська, англійськаФорма проведення: спікери – офлайн в м. Київ/онлайн; слухачі та учасники дискусій – онлайн.
28 вересня 2023 року за напрямом «Представлення українських студій у світі» результативно пройшла ІІІ стратегічна сесія «Українські студії в славістиці: візуалізація».
Мета – переосмислення місця, ролі і значення українських студій у сучасній славістиці, розуміння значення бренду та іміджу України у світовому просторі ХХІ століття
Роботу міждисциплінарної сесії з україністики розпочала радник-уповноважена президента України з питань Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту Ольга БУДНИК.
Загальні положення і результати представлення українських студій у світі презентувала керівник секретаріату Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту Уляна АВТОНОМОВА.
Українське слово у світі стало предметом дослідженьпосла з особливих доручень Департаменту публічної дипломатії та комунікації МЗС України Володимира ЯЦЕНКІВСЬКОГО.
Проєкти в галузі україністики: між адвокацією і творенням знання візуалізувала менеджерка академічних програм Українського інституту Олена КОВАЛЕНКО.
Про важливу і безперечну роль українознавства у представленні України й українців у світі зазначив завідувач відділу української етнології Науково-дослідний інститут українознавства МОН України Юрій ФІГУРНИЙ.
21 грудня 2023 року за напрямом «Іноземний досвід роботи з діаспорою» успішно відбулася VIІІ стратегічна сесія «Українські студії в славістиці: візуалізація».
Вступне слово до учасників міжнародної зустрічі-діалогу виголосив уповноважений із захисту державної мови Тарас КРЕМІНЬ,
Проблему європейських стандартів у сертифікації слов’янських мов на прикладі польської мови порушив доктор гуманітарних наук, ад’юнкт Інституту славістики польської академії наук Павел ЛЕВЧУК.
Питання мовних практик та освітніх процесів вимушено переселених сімей з України в Німеччині проаналізували доктори гуманітарних наук Леся СКІНТЕЙ (Інститут германістики, Інсбрукський Університет ім. Леопольда Франценса) і Дарина ОРОБЧУК (Інститут міжкультурної комунікації, Університет Гільдесгайма).
Ключові аспекти розвитку української програми словʼянських мов в Мічіганському Університеті ґрунтовно висвітлено директоркою Програми словʼянських мов, викладачкою кафедри слов’янських мов та літератури Світланою РОГОВИК (Мічіганський Університет).
Відеозапис VIII Стратегічна сесія «Українські студії в славістиці: візуалізація»: https://www.facebook.com/scholarsupportoffice/videos/1985730761807902
Як зазначає учасниця міждисциплінарних стратегічних сесій «Українські студії в славістиці: візуалізація» МОН України Таїсія КОВАЛЬ, здобутий нею досвід є важливим і ціннісним для особистісного професійного росту, для проєктування робочих програм з навчальних гуманітарних дисциплін і методик їх викладання, для науково-творчих розробок у сфері культурно-просвітницької діяльності, перформативного і аматорського театрального мистецтва; що, симптоматично, і сприятиме продукуванню концептуальних ідей і стратегій їхньої реалізації в галузі україністики, інноваційному пошукові шляхів розвитку і популяризації державної української мови, української риторики і української культури у світовому просторі ХХІ століття.
До уваги колег-україністів для презентації на науковому семінарі кафедри української філології підготовлено інформаційні матеріали, підґрунтям яких є доповіді спікерів, результати обговорення виступів учасників і висновки міждисциплінарних конференцій з україністики (англ. – Ukrainian Studies) як компендіуму відомостей про Україну та українську проблематику в іншомовній пресі, літературі та культурі і як сукупності суспільних і гуманітарних наук, що вивчають історію, мову, літературу та культуру України.
Анатолій Янчишин, канд. філол. наук, доцент,
в.о.завідувача кафедри української філології
Таїсія Коваль, викладач кафедри української філології, засновник, керівник
СЛТ «Глорія» ХНУ