У травні на базі Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Соціолінгвістика». Хмельницький національний університет був представлений науковими роботами магістранток 1 курсу спеціальності 035 «Філологія. Українська мова та література» Віти НЕЙМАН та Інни ЯЦИК.
19 травня 2023 року відбувся ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Соціолінгвістика» (без проведення підсумкової конференції). Наш університет представляли магістрантки 1 курсу спеціальності 035 «Філологія. Українська мова та література» Віта НЕЙМАН та Інна ЯЦИК, учасниці проблемної групи «Соціолінгвістичне дослідження мовної ситуації у м. Хмельницькому» (науковий керівник – канд. філол. наук, доцент кафедри української філології Марія ГАВРИШ).
Галузева конкурсна комісія забезпечила рецензування семи студентських наукових робіт із різних закладів вищої освіти України (Донецький національний університет імені Василя Стуса, Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний університет «Києво-Могилянська академія», Хмельницький національний університет).
На підставі рецензій кваліфікована комісія вирішила нагородити дипломом ІІІ ступеня наукову роботу Інни ЯЦИК на тему: «Війна і мова: вплив російського вторгнення на ставлення українців до чинників ідентичності» (науковий керівник – канд. філол. наук, доц. Марія ГАВРИШ).
В основу роботи лягло дослідження мовної ситуації на Сході та Півдні України після повномасштабного російського вторгнення 24 лютого 2022 року. Докладно розглянуто історичне підґрунтя русифікації цих регіонів. Послідовно проаналізовано результати власного соціолінгвістичного дослідження, головне завдання якого – визначити вплив війни на ставлення мешканців Сходу і Півдня до одного з найголовніших чинників національної ідентичності українців — української мови.Такожвиокремлено напрями сучасної українізації за допомогою соцмереж, з’ясовано, який вплив вони здійснюють на людей у плані переходу на українську мову спілкування.
Представниця Хмельницького національного університету виразно окреслила проблеми утвердження державної мови на всій території України та запропонувала конкретні рекомендації щодо змін у стратегічному баченні ролі української мови в нашій державі.
Актуальною є і тема наукової роботи Віти НЕЙМАН «Специфіка українськомовної таргетованої реклами спортивних магазинів м. Хмельницького», яка присвячена опису сучасного стану мовної ситуації у спорті України, характеристиці специфіки таргетованої реклами спортивних магазинів м. Хмельницького, дослідженню впливу українськомовної таргетованої реклами спортивних товарів на реципієнтів шляхом соціолінгвістичного опитування. Встановлено, що функціонування української мови у спортивній сфері на прикладі таргетованої реклами спортивних магазинів м. Хмельницького позитивно впливає на реципієнтів та може заохочувати їх послуговуватися державною мовою в просторі Інтернет-мережі.
Вітаємо молодих дослідниць із участю у конкурсі та з науковою перемогою і щиро бажаємо натхненної праці в галузі української соціолінгвістики та нових наукових звершень!
Інформація кафедри української філології