Зустріч із подільським письменником Василем Івановичем Горбатюком (виїзне заняття з навчальної дисципліни «Література рідного краю»)

1 травня 2023 року студенти гуманітарно-педагогічного факультету спеціальностей 014 Середня освіта та 035 Філологія відвідали Хмельницький обласний літературний музей у межах вивчення дисципліни «Література рідного краю».

Директор музею Василь Іванович Горбатюк творчо підійшов до ознайомлення здобувачів освіти із власною творчістю, розповівши спочатку про виставку художніх робіт батька та сина Копилових. Майстер художнього слова натхненно, зі знанням справи описав полотна митців, оскільки, як виявилося згодом, В.І. Горбатюк розпочинав свою творчу дорогу саме з малярства, проте у віці 10-11 років зрозумів, що «словом можна намалювати набагато глибше, яскравіше та багатозначніше». Усіх присутніх вразили також і різьбярські роботи Володимира Копилова (сина) про скіфів та сарматів, а особливо – твори на сучасну суспільно-політичну тематику:

Герой, лицар нашого часу Боріс Джонсон
Жах нашого часу володимир путін

У другій частині зустрічі Василь Іванович Горбатюк, відомий український письменник, директор Хмельницького обласного літературного музею (з 1.03.2006 р. і до сьогодні), член Національної спілки письменників України (від 1984 р.), відповідальний секретар (2000–2006 рр.), пізніше – голова Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України (з 2010 по 2017 рр.), відкривав гостям-філологам таємниці своєї творчості.

Прозаїк поринув у своє дитинство та юність, згадуючи і коротко описуючи власний творчий шлях з його злетами та падіннями: від перших проб пера – до визнання письменницького таланту читачами і колегами. З усмішкою на вустах славетний подолянин розповідав про зустрічі з Григором Тютюнником – своїм наставником та вчителем.

З болем та сумом в очах Василь Іванович ділився спогадами своєї мами, яку під час Другої світової війни було вивезено на роботу в Європу. Письменник зазначив, що матір позитивно відгукувалася про французькі табори, а час перебування в американських характеризувала як найкращий період свого життя, натомість гірко була розчарована «нашими» (радянськими).

Директор музею докладно розповідав про плідну дослідницьку роботу в архівах, про пошук репресованих тоталітарним режимом осіб, про співпрацю з їхніми родичами задля відновлення доброго імені справжнього українця-патріота.

Досвідчений, успішний митець розкривав секрети словесної майстерності, зокрема, специфіку написання художньо-документальної прози, яка охоплює історичну та краєзнавчу складові тощо. В.І. Горбатюк детально описав передісторії створення та роботу над такими книгами, як: «Кручі», «Ще настане ваша пора», «Вигнані з раю», «З-під трави забуття» та ін. Варто відзначити, що відомий хмельницький прозаїк і далі активно працює на письменницькій ниві, тому сподіваємося, що найближчим часом дві його готові книги вийдуть друком, і ми зможемо з ними ознайомитися.

Наприкінці зустрічі окрилені щирим спілкуванням студенти поставили ряд запитань, оскільки хотіли зрозуміти, де автор бере теми, чому саме історико-краєзнавча проблематика переважає в його творчості, чому більше не пише для дітей, а також прагнули дізнатися, які плани митця на майбутнє, про що він найбільше мріє та ін.

Сердечно дякуємо працівникам Хмельницького обласного літературного музею за змістовну, інформативну та емоційну зустріч, за тривалу успішну співпрацю з колективом кафедри української філології Хмельницького національного університету.

Бажаємо Василеві Івановичу Горбатюку натхнення, невичерпної творчої енергії, всеукраїнського і світового визнання та слави! Пишаємося, що серед нас є такі Люди!!!

Доцент кафедри української філології

Любов ОЛІЙНИК