Хмельницький національний університет – це багатопрофільний навчально-науково-виробничий і соціально-культурний комплекс, який поєднує традиції та новації в освіті, наукових дослідженнях, у формуванні єдиного простору культури особистості і соціуму. Одним із важливих пріоритетів діяльності є виховання нового покоління студентської молоді на засадах доброчесності та справедливості.
В Університеті, у т. ч. й на кафедрі української філології, поряд із пріоритетом академічних цінностей, здійснюється формування у свідомості студентів, викладачів і співробітників ідеалу гармонійної та високоморальної особистості. Тому серед різноманітних заходів щодо підвищення якості освітньої діяльності Університету запроваджуються новітні технології з метою виявлення випадків плагіату в роботах наукових, науково-педагогічних, педагогічних працівників, співробітників і здобувачів вищої освіти та запобігання таким випадкам. Фундаментальним документом для такої роботи є Положення про систему забезпечення академічної доброчесності в Хмельницькому національному університеті (див. за посиланням: https://khmnu.edu.ua/wp-content/uploads/normatyvni-dokumenty/polozhennya/pro-systemu-zabezpechennya-akademichnoyi-dobrochesnosti.pdf).
Зокрема, перевірці на наявність ознак академічного плагіату обов’язково підлягають кваліфікаційні роботи здобувачів вищої освіти. Кафедра української філології є випусковою для студентів-бакалаврів спеціальностей «Середня освіта. Українська мова і література», «Середня освіта. Українська мова і література. Англійська мова», «Філологія. Українська мова та література», для магістрантів за ОПП «Філологія. Українська мова та література».
Перевірка рівня запозичень у кваліфікаційних роботах здобувачів вищої освіти здійснюється відповідно до графіка дипломного проєктування не пізніше, ніж за 7 днів до захисту роботи чи проєкту програмно-технічними засобами Unicheck та/або Anti-Plagiarism.
Остаточний варіант кваліфікаційної роботи здобувача вищої освіти (після її попереднього захисту) у форматі PDF керівник дипломного проектування пересилає відповідальному по кафедрі за перевірку кваліфікаційних робіт здобувачів вищої освіти на наявність академічного плагіату програмно-технічними засобами Unicheck та/або Anti-Plagiarism.
Під час передачі кваліфікаційної роботи здобувача вищої освіти Відповідальному додається заява здобувача про згоду на обробку, використання, поширення та доступ до персональних даних, що засвідчується підписом здобувача.
Упродовж 3-х робочих днів після отримання кваліфікаційної роботи для перевірки на наявність академічного плагіату Відповідальний здійснює перевірку за допомогою програмно-технічних засобів Unicheck та/або Anti-Plagiarism. При цьому вводиться текст роботи в повному обсязі, починаючи з титульної сторінки. Додатки не підлягають обов’язковій перевірці.
Отримані у процесі перевірки звіти про подібність Відповідальний передає керівнику кваліфікаційної роботи. Керівник кваліфікаційної роботи готує проєкт рішення експертної комісії про допуск роботи до захисту.
Для кваліфікаційних робіт освітньо-професійних програм підготовки здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти встановлюється мінімально допустимий рівень унікальності тексту дипломних робіт (проєктів), що допускаються до захисту – 75. У випадку виявлення рівня унікальності тексту кваліфікаційної роботи меншого за 40%, вона не допускається до захисту у поточному навчальному році. Здобувач вищої освіти має право повторного захисту кваліфікаційної роботи у наступному навчальному році з обов’язковою зміною теми кваліфікаційної роботи.
При перевірці кваліфікаційних робіт програмно-технічним засобом Anti-Plagiarism наявність помилок у роботі не повинна перевищувати межу у 20 %; у разі використання специфічних термінів – 30 %; робота не повинна мати менше, ніж 60 000 знаків (300 лексем). Кваліфікаційна робота, що не відповідає хоча б одній зі встановлених вимог, повертається здобувачу вищої освіти на доопрацювання.
Якщо результати перевірки кваліфікаційної роботи здобувача вищої освіти не відповідають прийнятим нормам (рівень унікальності тексту кваліфікаційних робіт, виявлений програмно-технічними засобами для (другого) магістерського рівня вищої освіти має межі від 40% до 74%, то здобувач вищої освіти доопрацьовує кваліфікаційну роботу. Після доопрацювання кваліфікаційну роботу перевіряє керівник і направляє на повторну перевірку програмно-технічними засобами. Повторно кваліфікаційна робота здобувача вищої освіти може перевірятися не більше одного разу.
Після процедури захисту електронні варіанти кваліфікаційних робіт, що були успішно захищені, протягом 5 робочих днів передаються в Наукову бібліотеку для розміщення в Інституційному репозитарії ХНУ.
Важливо, що для запобігання проявам недоброчесності здобувачі вищої освіти ознайомлюються з Положенням упродовж місяця від дня зарахування до Університету, а наукові, педагогічні та науково-педагогічні працівники – при прийомі на роботу одночасно з ознайомленням із Правилами внутрішнього трудового розпорядку. Факт ознайомлення з цим Положенням фіксується підписанням вказаними особами Декларації учасника освітнього процесу.
Усі студенти денної і заочної форм навчання за ОПП кафедри української філології та працівники кафедри ознайомлені з Положенням про систему забезпечення академічної доброчесності у Хмельницькому національному університеті, про що відповідно заповнені декларації учасника освітнього процесу.
За результатами перевірки кваліфікаційних робіт на наявність академічного плагіату 2022-2023 н.р. всі дипломні роботи було допущено до захисту. Зокрема, відсоток збігів при перевірці у програмі Unicheck засвідчив діапазон показників від 1,05% до 23,4%, у програмі Anti-Plagiarism – від 0% до 8% збігів, відтак при виконанні випускних наукових праць студенти дотрималися принципів академічної доброчесності на належному рівні.
Відповідальний по кафедрі
за перевірку академічних текстів
на наявність академічного плагіату
к.філол.н., доцент Анатолій ЯНЧИШИН