СПІВПРАЦЯ УМАНСЬКИХ І ХМЕЛЬНИЦЬКИХ ФІЛОЛОГІВ

Угода про співпрацю кафедри української мови і методики її навчання Уманського державного педагогічного університету іменні Павла Тичини (далі УДПУ) та кафедри української філології Хмельницького національного університету (далі ХНУ) була укладена раніше, а перезатверджена 2020 року. Угода про співпрацю укладена й між закладами вищої освіти, що дозволило значно розширити межі і сфери співробітництва. Загалом саме з уманцями фіксуємо найвищу результативність спільної роботи.

Насамперед це стосується наукової діяльності, зокрема проведення конференцій і здійснення публікацій.

Так, хмельничани були співорганізаторами Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Динамічні процеси в лексиці і граматиці», проведеної в Умані 10–11 листопада 2022 року (участь взяли Бідюк Н. М., Гавриш М. М., Коваль Т. П., Олійник Л. В., Приймак І. В., Торчинська Н. М., Торчинський М. М., Царалунга І. Б., Ющишина О. М., Янчишин А. М.), VІІ міжрегіонального науково-практичного семінару «Теоретичні та прикладні аспекти сучасної філології», проведеного 11 травня 2023 року (участь взяли Войталюк С. В., Гавриш М. М., Олійник Л. В., Папушина В. А., Подлевська Н. В., Приймак І. В., Ранюк О. П., Торчинська Н. М., Торчинський М. М., Царалунга І. Б., Ющишина О. М., Янчишин А. М.) та Всеукраїнської студентської науково-практичної конференції «Актуальні проблеми лінгвістики і лінгводидактики», проведеної 11–12 травня 2023 року (виступили наші студенти Арзуманян А., Боднарчук М., Бойко А., Бойко С., Возняк А., Гнатюк К., Жуковська І., Карапозюк У., Коваль О., Колеснікова Ю., Крупіна Т., Кузьмінчук О., Куць М., Левчик Т., Лясковська А., Опушко Б., Сікора О., Халецька А., Шарманова Н., Шемчук А.). У свою чергу, уманці як співорганізатори брали участь у проведенні Всеукраїнського науково-методичного семінару «Полоністика на Поділлі», проведеного у Хмельницькому 12 жовтня 2022 року (виступили Денисюк В. В., Дуденко О. В., Лукіна Л. Р., Осіпчук Г. В., Поліщук Л. Б., Ревук Ю. О., Розгон В. В., Шиманська В. О.), ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Проблеми філології: історія та сучасність», проведеної 21 лютого 2023 року (Анікіна І. В., Денисюк В. В., Дуденко О. В., Зелінська О. Ю., Лукіна Л. Р., Осіпчук Г. В., Поліщук Л. Б., Розгон В. В., Шиманська В. О., Шуляк С. А.). а на конференції «Подільські філологічні читання» (ХНУ, 28 квітня 2023 року) виступили студенти УДПУ Абовян В., Кешман І., Корнійчук К і Слободянюк Д.

До складу редколегій фахових (категорія «Б») збірників наукових праць включені: в Умані («Філологічний часопис») – Царалунга І. Б., а у Хмельницькому («Актуальні проблеми філології та перекладознавства») – Шуляк С. А. Протягом 2022 року у хмельницьких збірниках друкували статті викладачі УДПУ Анікіна І. В., Козинський Л. В. і Розгон В. В., а в першому випуску 2023 року – Розгон В. В. і Шуляк С. А. В Умані публікувалися Торчинська Н. М., Торчинський М. М., Царалунга І. Б.

У студентських збірниках наукових праць в Умані опублікував статтю Євин М. (2021 рік), а у Хмельницькому – Капуловська В., Качуренко А., Можайкіна О. (2020 рік), Баліцька Я., Юзвенко І., Ярова А. (2021 рік), Дячок А. і Карабань Г. (2023 рік).

Протягом цього року буде завершено колективну монографію «Проблемні питання граматики української мови», яку готують викладачі УДПУ Дуденко О. В., Розгон В. В., Шиманська В. О. та ХНУ – Гавриш М. М., Торчинська Н. М., Торчинський М. М. і Царалунга І. Б.

Зазначимо, що вказані результати наукової й інших видів роботи стосуються всіх викладачів і студентів-філологів як УДПУ, так і ХНУ.

Науково-методична співпраця – це насамперед підвищення кваліфікації. Зокрема, протягом останніх років у Хмельницькому стажувалися Березовська Г. Г., Гонца І. С., Денисюк І. А., Дуденко О. В., Коломієць І. І., Комарова З. І., Молодичук О. А., Розгон В. В., Січкар С. А., Шиманська В. О., а в Умані – Подлевська . В., Торчинська Н. М., Торчинський М. М. та інші викладачі.

Складно визначити кількість рецензій на наукові та методичні праці, підготовлені викладачами одного ЗВО й прорецензовані представниками іншого. Наприклад, лише Торчинський М. М. протягом 2020–2022 років прорецензував навчальні посібники «Синтаксис української мови: практикум» і «Текстознавство» (автор Дуденко О. В.), «Стилістика мовних одиниць: лексична стилістика, стилістична фразеологія» (Коломієць І. І.), «Стилістика української мови (практичний модуль)» (Коломієць І. І., Шиманська В. О.), «Сучасна українська літературна мова. Морфологія. Синтаксис» (Розгон В. В., Шиманська В. О.), «Історія зарубіжної літератури. Античність. Середні віки» (Анікіна І. В.), «Історія зарубіжної літератури кінця ХVІІІ – 70-ті роки ХІХ століття» (Осіпчук Г. В.), «Практичний курс із методики навчання зарубіжної літератури» (Поліщук Л. Б.), колективну монографію «Проблеми лінгвістики і літературознавства в синхронії та діахронії», монографії «Агентивні похідні сільськогосподарської сфери в східнослов’янських мовах ХVІІ століття (мотиваційний аспект)» (Анікіна І. В.) та «Структурні компоненти та географія назв традиційного будівництва у говірках Східного Поділля» (Поліщук Л. Б.).

Торчинський М. М. також підготував рецензії на освітньо-професійні програми «Середня освіта. Українська мова і література. Редагування освітніх видань» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, «Філологія. Українська мова та література» другого (магістерського) рівня й «Філологія» – третього рівня. У свою чергу, Шуляк С. А. прорецензувала нашу освітньо-професійну програму «Філологія. Українська мова та література» другого (магістерського) рівня вищої освіти. Суттєвих зауважень до ОПП у жодній рецензії немає.

На перетині навчально-методичної й навчальної роботи знаходиться головування в екзаменаційних комісіях (раніше – ДЕК) уманців Денисюка В. В., Осіпчук Г. В. та Шиманської В. О. Торчинський М. М. три роки був членом журі (один рік – головою) Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з української мови і літератури та методик їх викладання.

У березні 2023 року разом із викладачами й студентами Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини Торчинська Н. М.,  Торчинський М. М. і четверо студентів ХНУ (Бойко А., Гнатюк К., Карапозюк У. і Подольська М.) побували в Університеті А. Міцкевича в Познані, де взяли участь у роботі мовної школи.

Серед спільних заходів власне навчального спрямування можна назвати гостьові лекції викладачів УДПУ Дуденко О. В. (синтаксис української мови) і Шиманської В. О. (вступ до мовознавства).

Надіємося, що філологи-україністи Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини й Хмельницького національного університету й надалі плідно співпрацюватимуть у навчальній, науковій, методичній, виховній сферах, щедро ділитимуться перспективним педагогічним досвідом, подолають проблеми й негаразди, причиною яких переважно є та ситуація, яка склалася в Україні через агресію рашистів, і зрештою, зможуть реалізувати свій величезний потенціал на користь нашої держави.

Інформація кафедри української філології